Stories

Mutlaka Görmeniz Gereken 6 Yer

Kendinizi yollara tutkun bir seyyah olarak tanımlıyorsanız ve hayatın anlamını dünyayı, yeni ufukları keşfetmekle buluyorsanız, görenleri hayrete düşüren bu 6 yeri ömrünüzün bir döneminde mutlaka görmelisiniz.
Malezya’nın Kinabalu Dağı’nın Doruklarında Gün Doğumunu İzleyin
Kinabalu Dağı

Kinabalu Dağı

Malezya’nın Sabah şehrinde bulunan Kinabalu Dağı’nın dorukları, deniz seviyesinin neredeyse 5000 metre üzerindedir. Güney Doğu Asya’nın en yüksek dağlarından biri olan Kinabalu her yıl bu eşsiz gün doğumuna şahitlik etmek isteyen binlerce turistin durağı olur. Kinabalu’ya tırmanmak tam 2 gününüzü alır. Göreceğiniz nefes kesici manzara, size bu tırmanışın yorgunluğunu saniyeler içerisinde unutturacaktır.
Dünyanın Kenarında Sallananın
Copyright: http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Copyright: http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Dünya’nın köşeli olmadığını hepimiz biliyoruz ama bilmediğimiz bir şey var; Dünya’nın gerçekten de bir sonu var. Ekvador’un Banos şehrinde yer alan ve Mt. Tungurahua isimli aktif bir volkanı izlemek üzere inşa edilen Casa del Arbol isimli ağaç evin dallarına kurulan bir salıncak! Ekvador’un vahşi ve nefes kesen doğasını, sadece en cesur seyyahlar, saçlarında rüzgarı hissederek izleyebilir.
Patagonya’nın Büyülü Mermer Mağarası’nda Kayıkla Gezin
Patagonya Mermer Mağarası

Patagonya Mermer Mağarası

Patagonya’da dalgaların 6000 yıl boyunca özenle şekillendirdiği Mermer Mağarası, yerel dilde Cuevas de Mármol adıyla anılıyor. Mağara duvarlarına vuran göz alıcı maviliğin nedeni taşların rengi değil, mağaranın içinde bulunduğu gölün kristal berraklığındaki sularının yansımalarıyla duvarlar eşsiz güzellikte, uçuk mavi bir renge bürünüyor. Mağaraya erişim sadece kayıklar ile sağlanıyor ve bu eşsiz macerayı deneyimlemek isteyen her seyyahın emrine amade botlar, size bu büyülü maviliklerin arasında eşlik etmek için bekliyor.
Dünyaya Bulutların Arasından Bakın
Canaima Doğal Parkı Roraima Dağı

Canaima Doğal Parkı Roraima Dağı

Başka bir dünyaya aitmiş gibi görünen bu manzara Venezüella’da yer alan Roraima Dağı’na ait. Venezüella’nın 30.000 kilometre karelik Canaima Doğal Parkı içerisinde bulunan Roraima Dağı’nın dört bir yanı 400 metrelik tepelerle çevrili. Roraima, oluşumu 2 milyar yıl öncesine dayanan, dünyanın en eski coğrafik oluşumlarından biridir. Dağ, aldığı günlük yağmurlarla kendine ait bir endemik yapı oluşturmuştur. Burada dünyanın hiç bir yerinde göremeyeceğiniz çeşitlilikte etçil bitki yaşamaktadır. Roraima, dünyanın en yüksek şelalerinin de evidir.
Vaadhoo Adası’nın Büyülü Sularını Seyre Dalın
Vaadhoo Adası, Maldivler

Vaadhoo Adası, Maldivler

Maldivler’in turkuaz suları, tropik balıkları, rengârenk mercan kayaları ve bembeyaz sahilleri her balayı çiftinin ve her seyyahın hayallerini süsler. Önümüzdeki 100 sene içerisinde belki de sular altında kalacak olan Maldivler, uçsuz bucaksız denizin ortasındaki Vaadhoo Adası’yla görenleri büyüleyecek bir doğa mucizesine de ev sahipliği yapar. Vaadhoo Adası’nda güneş batıp, gece bir şal gibi adanın üzerini kapladığında, denizin içinde yıldızların büyülü gösterisi başlar. Denizdeki planktonların salgıladığı fosforla, deniz yüzeyi yıldızlı bir gece görünümü alır.
Dünya’nın Petra, Ürdün
Petra Antik Kenti, Ürdün

Petra Antik Kenti, Ürdün

Ürdün’ün Lut Gölü ve Akabe Körfezleri arasında dünyanın en hayranlık uyandırıcı antik kentlerinden biri olan gül kırmızısı Petra yer alır. Bölgedeki kireç taşı kayalar oyularak şehir içerisine bir çok tapınak, ev ve tiyatro inşa edilmiştir. Şehir bir süre boyunca Roma İmparatorluğu tarafından yönetilmiştir. Daha sonra önemini kaybeden ve terk edilen kent, yüzyıllar boyunca unutulmuş ve 1812 yılında tekrar bulunmuştur. Kent, “Dünyanın 7 Harikası”ndan biridir. Petra, bir çok sinema filmine de ev sahipliği yapmıştır. Petra’nın adını daha önce duymamış olsanız da, 2009 yılında çekilen Transformers filmini izlediyseniz kentin fotoğrafları size hiç yabancı gelmeyecektir.

Leave a comment