Stories

Kolombiya’nın Başkenti Bogota’ya Yolculuk

kolombiya

El Dorado efsanesinin, Birleşik Latin Amerika’nın ilk başkanı Bolivar’ın sürgün ve mağlubiyet ve zaferlerinin evine, Bogota’ya, macera dolu bir yolculuğa çıkıyoruz.
Bogota
Bogota Kolombiya’nın başkenti ve en büyük şehri olmasının yanında 6.8 milyonluk nüfusuyla Güney Amerika’nın en hızlı büyüyen metropollerinden biri… Amerika’nın Atinası adıyla anılan şehir çok yönlü ve dinamik yaşamıyla Latin Amerika’nın en canlı ve görülmesi gereken yerlerinden biri. Doğaya, farklı kültürleri keşfetmeye ve dünya tarihine meraklıysanız, Kolombiya’nın bilim, politika ve kültür başkentine yapacağınız bu seyahat oldukça keyifli geçecek. Ailece, tek başınıza ya da arkadaşlarınızla çıkabileceğiniz bu seyahatte hem Latin Amerika’nın, hem de İspanyol tarihinin izini sürebilirsiniz.
Bogota, yaşadığı hızlı gelişme sayesinde 2007 yılında Latin Amerika’nın Kültür Başkenti seçildi. Şehirdeki ziyaretinizin ilk durağı, bir çok seyyah gibi şehir merkezinin tarihle çevrelenmiş bölgesi La Candelaria olmalı… Bogota’nın Sultanahmet’i olarak tanımlayabileceğimiz bu tarihi ve bohem bölge şehirle ilk tanışma için ideal. Seyahatiniz boyunca mutlaka görmeniz gereken gereken yerler arasında bulunan Bolivar Meydanı, Altın Müzesi ve Monserrate bu bölgede yer alıyor.

bagota_meydanı

Bogota’nın ve Kolombiya’nın politik merkezi olan Plaza de Bolivar, Ulusal Hükümet Binası’nın da içinde yer aldığı oldukça geniş bir meydan.

hükümet binası

Bolivar Meydanı
Adalet Sarayı, Bogota Katedrali ve belediye binası da bu meydanı çevreleyen binalar arasında yer alır. katedrali ve altın müzesini gezmek sizi acıktıracak, neyse ki Plaza de Bolivar’da olmanın en güzel yanlarından biri, meydanın çevresinde yer alan dar sokaklarda, Bogota ve Kolombiya mutfağının geleneksel lezzetlerine kolayca ulaşabilecek olmanız. Yorgunluk atmak için dar sokaklar arasında dolaşıp, gözünüze kestirdiğiniz bir restoranda geleneksel yemeklerle kedinize bir ziyafet çekebilirsiniz.
Gözleriniz Kamaşacak: Altın Müzesi

Muisca_raft_Legend_of_El_Dorado_Offerings_of_gold

Bogota’nın en ünlü müzesi paha biçilmez altın eşya koleksiyonuyla ünlü Museo del Oro’dur. Geçtiğimiz yıllarda yenilenen müzenin koleksiyonu, 55.000 altın parça ve İspanyol dönemine ait eserlerden oluşuyor.
tolima
Modeo del Oro, Latin Amreika’nın en büyük değerli maden koleksiyonuna sahip. Seyahat ettiği yerleri fotoğraflamaktan hoşlananlar için bir de sevindirici haberimiz var. Müzede fotoğraf çekmek serbest. Kolombiya gezinizin en ihtişamlı durağının, göz kamaştıran fotoğraflarını rahatça Instagram’da paylaşabilirsiniz.
Botero Müzesi
Botero Müzesi, Latin Amerika’nın en büyük modern sanat koleksiyonuna sahiptir. Kolombiya’nın en ünlü sanatçısı, heykeltıraş ve ressam, Fernando Botero bir çok resim ve heykelini müzeye bağışlamıştır.

picasso

Çağdaş Kolombiya sanatının nadide örneklerini görebileceğiniz müzede ayrıca Picasso, Renoir ve Dali tablolarıyla da karşılacaksınız. Müzenin girişi ücretsiz ve flaşsız fotoğraf çekimine izin veriliyor.

boton_coleccion_internal

Hava Güzelse, İstikamet: Monseratte

manastır

Açık ve güneşli bir günde Bogota’ya yukarıdan bakma şansını kaçırmayın deriz. And Dağları üzerindeki bir plato üzerine kurulan Bogota’nın en yüksek noktası, Monseratte’de hem tarihi kiliseyi gezebilir, hem de memlekette kalıp bu macerayı kaçıran arkadaşlarınızı bir nebze olsun mutlu edecek küçük hediyeler alabileceğiniz dükkanlarını gezebilirsiniz.
Salt Katedrali
Şehir merkezine 1 saat uzaklıklta bulunan Zipaquira’daki tuz medenine oyulmuş bu katedrali mutlaka görmelisiniz. Renkli iç aydınlatmalar ile donatılan katedralin görüntüsü insanı gerçekten büyülüyor. 8 dolara katedrali tur rehberi ile gezmeniz mümkün. Üstelik burada da flaş kullanmadan fotoğraf çekebiliyorsunuz.
Şehrin En Güncel Hali: Graffiti
Her büyük şehirde olduğu gibi Bogota’da da sokak sanatları oldukça revaçta. Şehri gezerken, karşınıza kulaklarınızın pasını Latin Amerika’nın neşeli ezgileriyle anında silip götürecek müzisyenlerin çıkması olağan. Şehirde turistlerin katılabileceği graffiti turları da sokak sanatı tutkunları için bulunmaz bir fırsat. Şehrin yakın tarihini görsel bir şölen haline getiren bu turlar, sokak sanatına verilen önemin bir göstergesi…
Eğlenmek için: La Zona Rosa
Gece hayatı ve partiler söz konusuysa, Bogota’nın diğer Latin Amerika şehirlerinden geri kalmasının imkansız olduğu hepimizin rahatlıkça tahmin edebileceği bir gerçek. Calles 79-85 ve Carreras 11-12 adreslerinde bulunan ve Pembe Bölge olarak adlandırabileceğimiz La Zona Rosa’da bulunan bir çok restoran, bar ve gece kulübü size aradığınız heyecan ve eğlenceyi sunmaya hazır.
Latin Amerika’nın kalbine Kolombiya’ya unutulmaz bir seyahate çıkmak ve turlarımız hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Leave a comment