Stories

Serengeti Milli Parkı’nı Keşfedin

Fotoğraf David Lazar'a aittir.

Fotoğraf David Lazar’a aittir.

Serengeti Milli Parkı’nın uçsuz bucaksız düzlüklerinde, doğanın gizemi, gücü ve güzelliği sizi baştan uca sarar. Binlerce vahşi hayvan, hayatta kalma mücadelesi, bitmek tükenmek bilmeyen göçlerle dünyanın en etkileyici noktalarından biridir Serengeti…
Büyük Göç, Masai Mara

Büyük Göç, Masai Mara

Sayıları bir buçuk milyonu bulan Afrika antiloplarının yıllık göçü Serengeti’nin en görülmeye değer dönemlerinden biridir. Ocak’tan Mart’a dek süren yağışlı aylar boyunca, Serengeti’nin güneyine yayılan vahşi Afrika antilopları, yağmurların etkisini yitirmesi ve kuraklığın baş göstermesiyle birlikte, hayatta kalmak ve yiyecek bulmak için parkın kuzeyine doğru göç etmeye başlarlar. Antilopların göçü hiç de kolay olmaz. Yolda onları acımasız timsahlarla dolu Grumeti Nehri’ni Mayıs ve Haziran ayı başlarında geçmek zorunda kalan antilopları (diğer adıyla Gnu) Ağustos ayında çok daha zorlu bir yolculuk bekler. Suyun izini sürerek Kenya sınırındaki Masai Mara’ya doğru yönelen dev sürüler Masai Mara’da da yerleşik bir düzene geçemez, Aralık ayındaki yağışlarda tekrar Güney Serengeti’ye doğru yola çıkarlar. Göç halindeki sürülerin dışında Serengeti’de yerleşik sürüler de bulunur. Şubat ayında neredeyse her gün 8.000 minik üye bu yerleşik sürülere katılır. Yavruların %40’ı kuraklık ve vahşi doğa şartları nedeniyle, dünya üzerindeki birinci aylarını tamamlama şansına sahip olamaz.

Victoria Şelaleleri

Sererengeti’nin tek sahibi sadece bu zarif vücutlu, hızlı hayvanlar değil tabii ki… On beş bin kilometrekare genişliğindeki bu dev Milli Park yüzlerce vahşi etçilin de evi. Görkemli aslanların, hızlı çitaların, muhteşem güzellikteki leoparların, acımasız sırtlanların ve çakalların vatanı Serengeti, iki yüz bin zebranın, binlerce zürafanın, büyü bufalo sürülerinin, ceylanların ve birçok otçul hayvanın da yuvası. Parkın Moru Kopjes bölgesinde görebileceğinizi siyah gergedanlar Afrika’nın beş büyükleri olarak adlandırılan türlerden biri. Onları görmek için çok şanslı olmanız gerektiğini söyleyelim. Dört yüz ellinin üzerindeki kuş türü ile kuş gözlemcilerinin cenneti Serengeti rengarenk muhabbet kuşlarının ve gecenin şarkıcıları guguk kuşlarının da vatanı.
Nakuru Gölün'dek, Siyah Gergedanlar

Nakuru Gölün’dek, Siyah Gergedanlar

Serengeti’nin kalbi, birçok sürünün görülebildiği Seronera’dır. Sorenera turistlerin de gözde mekanıdır. Çoğu hayvan, safarilere alıştığı için ortalıkta dolanan araçlardan rahatsız olmaz. Hatta yanınıza kadar yaklaşırlar. Fakat parkın diğer bölgelerinde çıktığınız gezintiler çok daha ilgi çekici olabilir. Yirmi safari aracının tek bir aslanı izlemek için durduğu bir yerde, safariye devam etmek istiyorsanız o ayrı tabii.
Klimanjaro Dağı'nın Uzaktan Görünümü

Klimanjaro Dağı’nın Uzaktan Görünümü

Serengeti safari turları da yıllar geçtikçe kendini yeniliyor. Moro Kmopjes bölgesinde yapılan yürüyüş turları da bu yeniliklerden biri. Park içerisinde birkaç gün kamp yapabileceğiniz turlar, ruhunuzun macera arayan tarafına oldukça iyi gelecektir.
Nakuru Gölü'nde Dolaşan Bir Sırtlan

Nakuru Gölü’nde Dolaşan Bir Sırtlan

Serengeti size unutulmaz bir hayat deneyimi yaşatır. Televizyonda izlediğiniz tüm belgeseller gözününüzün önüne serilir. Aslanların, antilopların, vahşi doğanın içinde bir yolculuk düşlerinizi süslüyorsa, hayallerinizi ertelemeyin. Afrika seyahatinizi bir an önce planlamak için bizi ziyaret edebilir, hayallerinizin yolculuğu için detaylı bilgi alabilirsiniz. Yolculuğunuzu planlamak için tıklayın
.

Leave a comment