Stories

Chowzter Hızlı Ziyafet Ödülleri 2014 Sahiplerini Buldu

Chowzter Winners
İki senedir düzenlenen geleneksel Chowzter Fast Food Awards, dünyanın en iyi sokak yemeklerini ödüllendirmeyi amaçlıyor. 2014 listesinde İstanbul’da yaşayanların yakından tanıdığı bir lezzet de bulunuyor.
Avrupa’nın En iyisi Ödülü: Karadeniz Pide ve Döner Salonu
Karadeniz Pide ve Döner Salonu

Karadeniz Pide ve Döner Salonu

Karadeniz Pide ve Döner Salonu’nun müdavimleri bu lezzeti yakından tanıyor. İncecik biftek ve kuzu dilimlerinin ateşte yavaş yavaş piştiği hafif yağlı pide üstü dönere kim hayır diyebilir? Restoranın sahibi Asım Usta tüm müşterileri ile yakından ilgilenmesiyle, yumuşacık döneriyle tanınır. Henüz Karadeniz Pide Salonu’nun dönerini denemediyseniz, bu hafta öğle ya da akşam menünüzde restoranı ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz.
Adres: Sinanpaşa Mah. Mumcu Bakkal Sok, No. 6, Beşiktaş-İstanbul
Kuzey Amerika’nın En İyisi: Banh-mi, Franks ‘n’ Dawgs, Chicago
Banh-mi, Franks 'n' Dawgs, Chicago

Banh-mi, Franks ‘n’ Dawgs, Chicago

Vietnam’da her türlü ekmeğe “Bahn-mi” denir. Aynı zamanda Banh-mi sokakta satılan sandviçlerin de genel ismidir. Bu sandviçlerde Fransız kolonyal dönemi etkisi kendini gösterir. İçerisinde baget ekmeği, havuç turşusu, kişniş, ezme et ve mayonez bulunur. Çabuk hazırlanan ve her damak tadına uygun bir yiyecek olduğu için dünya genelinde de zevkle tüketilir. Chicago’nun en lezzetli Banh-mi’si Chowzter Fast Food Awards’un bu seneki sahibi Franks ‘n’ Dawgs’ta yapılıyor. Ev yapımı sosisleri, taze mevsim sebzeleriyle birleşince, restoran “Kuzey Amerika’nın En İyisi” ödülünü almayı başarmış.
Adres: 1863 N Clybourn Ave. Chicago
http://www.franksndawgs.com/
Latin Amerika’nın En İyisi: Mole Poblana, La Casita Poblano, Puebla, Meksika
Mole Poblana, La Casita Poblano, Puebla, Meksika

Mole Poblana, La Casita Poblano, Puebla, Meksika

Mole Poblana, rahibeler tarafından yaratılmış bir lezzet. Kolonyal dönemin başlarında, başpiskoposun ziyareti Santa Rosa’da yaşayan rahibeleri bir hayli endişelendirmiş. Rahibelerin başpiskopasa ikram edecek neredeyse hiçbirşeyleri yokmuş. Yaratıcılıkları, kendini bu zamanda göstermiş. Ellerindeki çili, biber, fıstık, badem, tarçın, domates, soğan, sarımsak ve çikolata ile harika bir sos yapmışlar ve ortaya Meksika’nın en önemli gastronomik lezzeti çıkmış: Mole Poblana. Meksika’da hemen hemen her ailenin ve restoranın geleneksel bir tarifi olmasına rağmen Chowzter Fast Food Awards’un seçimi La Casita Poblana oldu.
Adres: 16 de Septiembre 3912 72580 Meksika
http://www.puebla-mexico.com

 

Leave a comment