Stories

Bu Senin Bavulun!

Bavul hazırlamak bir sanattır dersek yanlış olmaz. Tatil öncesi bavulumuzla girdiğimiz savaşta galip gelmek için emin olun bu yazı birebir!

Nereye gideceğinize, gittiğiniz yerin hava durumuna, tatil aktivitelerinize göre yapacağınız dikkatli bir plan keyfinizi kaçırabilecek kötü sürprizlere karşı hazırlıklı olmanızı sağlar. Eğer tatilinizi Tayland, Vietnam, Kamboçya gibi gizemli uzakdoğu ülkelerinden birinde geçirmeye karar verdiyseniz, önce mevsimi daha sonra da yapacağınız aktiviteleri göz önünde bulundurmalısınız.

Phang Nga Bay in Thailand

Bu rotalara Mayıs – Ekim aylarında seyahat edecek gezginlerin Muson yağmurlarını göz önünde bulundurmasında fayda var. Sık sık karşılaşacağınız sağanak yağmurlara ve ardından yüzünü gösterecek güneşe karşı yanınıza alacağnız hafif ve çabuk kuruyan kıyafetler kurtarıcınız olacak. Gündüz gerek sahile, gerek tropik ormanlara yapacağınız seyahatler esnasında kullanacağınız hafif spor sandaletler de öyle… Bu yüzden bavulunuzun baş köşesini onlara ayırmayı unutmayın.

Uzun bir yolculuğa çıkıyorsunuz, haydi en başından bavulumuzu toplamaya başlayalım. Bu yolculukta bavulunuz ne kadar hafifse, o kadar özgürsünüz. Hem alışverişe de yer kalmalı değil mi?

 • Bavulunuzu aşırı doldurmaktan kaçının.
 • Kıyafetlerinizin birbirleri ile uyumlu olmasına dikkat edin.
 • Aksesuarlarınızı her kıyafete uyacak şekilde seçin.
 • Hafif, taşıması kolay, kırışmayan, çabuk kuruyan ve kolay yıkanabilir kıyafetler seçin. Hava sıcaklığı 25 derecenin çok da altına inmeyecek ve bulunduğunuz ortamlar genelde nemli olacak.
 • Tuvalet eşyalarınız, güneş kreminiz, böcek spreyiniz ve her zaman kullandığınız ilaçlar için yanınıza ayrı bir çanta alın.
 • Kameranız ya da fotoğraf makinanız için şarjlı pil ve şarj adaptörü edinin.
 • Yağmurlu günler ve uzun geziler için rahat bir sandalet ya da spor ayakabı alın.
 • Katlanabilir çantalar hem bavulunuzda az yer tutar, hem de alışverişlerde kolaylık sağlar.
 • Dağlık alanları ziyaret edecekseniz yanınıza uzun kollu kıyafetler almalısınız.
 • Önünüzde uzun bir yolculuk var, evden çıkarken yolda rahat edeceğini kıyafetler giyin. Uçakta rahat bir uyku için göz bandı ve kulak tıkacını el çantanıza koyun.

Kolsuz t-shirtler, şort, sandalet, şapka, güneş kremi bavulunuzda mutlaka yer almalı…

Rotanızda tapınak ziyaretleri de varsa genellikler içeri girmek için uzun kollu t-shirt ve pantolona da ihtiyacınız olacak.

Gideceğiniz yerin hava durumunu buradan takip edebilirsiniz.

Yolculuğunuz boyu ihtiyaç duyacağınız eşyaların listesini çıkarmak için  bu site yardımınıza koşacaktır.

İyi yolculuklar!

Mī kār deinthāng thī̀ dī!

Map Location

Comments To This Entry.
 1. [...] hazırlamanın püf noktaları için, Bu Senin Bavulun! Yazımıza da göz [...]

Leave a comment