Stories

Buon Appetito!

italya

Bazılarımız için nereye seyahat edersek edelim güzel yemekler yemek en önemli önceliklerimizden biridir. Ama eğer bir İtalya gezisinden bahsediliyorsa ve yemek sizi en çok heyecanlandıran şeylerden biri değilse bu ziyaretin bir parça boşa yapıldığını düşünmelisiniz. İtalya, gezginlerinin gidebilecekleri tek yer değil; ama kesinlikle söyleyebiliriz ki yemek konusunda en çok aranan ülke.

Şarap, Beyaz Trüf ve Nutella
Alba çevresindeki bölge Piedmont’taki yemek turunuzu yoğunlaştırmanız için oldukça iyi bir yer; çünkü burada bölgenin diğerleri arasındaki en ünlü şarapları (Barolo, Barbera ve Barbaresco) bulabilirsiniz.

Piedmont’ta çoğu zaman şişeyi satın almaktan daha ucuza gelen ve olağanüstü kaliteye sahip bir sürahi dolusu ev yapımı şarap sipariş etmek tüm İtalya’da içebileceğiniz en iyi şarabın önünüze gelmesini sağlayacak. Alba’nın aynı zamanda beyaz yer mantarı festivaline ev sahipliği yaptığı dönem olan mantar-toplama mevsimi sonbaharda; bu nedenle, eğer pahalı mantarların ateşli bir düşkünüyseniz bir güz gezisi planlamanız gerekecek. Tatlıya düşkünseniz geleneksel Gianduja çikolatalı şekerleri şehir genelindeki tüm tatlıcılarda mevcut bu çikolatalı tatlının lezzet kombinasyonu o denli popüler hale geldi ki artık tüm dünyada (Turin’de 1946’da faaliyete başlayan bir şirket olan) Nutella adıyla biliniyor.

Etnosentrik Bologna
İtalyanlar sadece bölge bakımından değil, kasaba düzeyinde hayli etnosentrik olma eğilimindedir. Bologna’da bunun en güzel örneği.

Pek çok İtalyan, tüm ülkede en iyi mutfağın nerede olduğu sorusuna verilecek cevabın Bologna olduğunu kabul eder.Bologna’nın muhteşem yemeklerine ve görece üstün refahına gönderme yapan, birisi “göbekli” olmak üzere pek çok lakabı vardır. Emilia-Romagna bölgesi, parmigiano-reggiano peyniri, prosciutto (bir tür İtalyan jambonu) ve balzamik sirke gibi şeylerin üretildiği yerdir ve Bologna’nın hafif bir et suyunda servis edilen tortellini in brodo(et suyunda makarna)’su ve tortellini makarnası meşhurdur.

Gerçek Pizza Napoli’de Yenir
İtalya’ya yapacağınız bir gurme gezisinde bu pizzanın doğduğu yer olan Napoli’ye uğrayıp pizzanın tadına bakmak şart.

Buradaki pizzalar, İtalya’daki pizzadan biraz daha farklıdır. Pizza yerlerinin çoğunda, geleneksel Napoli turtasının gerçek temsili anlamına gelen ve Pizza Düzenleme Kurulunun (gerçekten de böyle bir kuruluş var) onayını taşıdığını gösteren “Vera Pizza Napoletana” tabelaları ile karşılaşacaksınız. Burada unutulmaması gereken diğer bir konu da şu: Napoli’deki pizzalar çatal bıçakla yenilir ve tartlar tekli olarak servis edilir. Pizza malzemeleri basittir; ama peynirleri tazedir. Tüm bunlara rağmen pizza uzmanları bunun hayatınızda yiyebileceğiniz en iyi pizza olduğunu söylüyorlar. Campania bölgesi domates ve mozarella peyniri gibi en önemli pizza malzemelerinin İtalya’da ya ilk kullanıldığı ya da ilk bulunduğu yerdir; bu nedenle gerisi sadece bir zaman sorunu olmuştur.

Kültürlerin İtalyan Mutfağındaki Temsilcisi
Sicilya adası, yaklaşık 2000 yıldır, defalarca ve tekrar tekrar fethedilmiş. Bu nedenle Sicilya mutfağı, burayı fethedenlerin bir karmasıyla şekillenmiştir.

Bugün, Sicilya’da bulacağınız yemeklerin pek çoğu büyük ölçüde İtalya mutfağını andırmaktadır – makarna başlıca yemektir; taze sebze ve yerel balık da bolca tüketilir – bununla birlikte tabağınıza gelecek bazı lezzetler İtalya’nın hiçbir yerinde yaygın olmayan yemeklerden oluşmaktadır. Büyük ölçüde Arap, Kuzey Afrika, İspanya ve Yunan mutfaklarından alınan etkiler, sağlıklı bir dozda İtalya mutfağında birleşmiş ve gerçekten de tümüyle benzersiz bir damak tadı yaratmıştır. Tatlı sirkeyle yapılan bir patlıcan yemeği Caponata adanın her şeyi tatlı ve ekşi hale getiren cazibesini açıkça ortaya koymaktadır. Bir adadan bekleneceği üzere deniz ürünleri de Sicilya’nın her yerinde bolca bulunmakta ve yaygın bir şekilde tüketilmektedir; kültürel karmaşa ile kastedilen şey biraz da budur: zaman zaman karşınıza çıkan yerel balığın kuskusla servis edilmesi gibi.

Map Location

Leave a comment