Stories

Edingburgh Eski Şehir’de Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Kraliyet Yolu – Royal Mile

royal_mile_kraliyet_yolu_edinburgh

Zaman yolculuğu gerçek olabilir mi? Söz konusu Royal Mile’da bir yürüyüşse, cevabımız “evet”. 16., 17. ve 18 yüzyıldan kalma binaları ve tarihi eserleri görebileceğiniz bu açık hava müzesi, Edingburgh Kalesi’ne kadar devam eder.
royal_mile_kraliyet_yolu_edinburgh2
Ortaçağ esintili dar sokaklarda tarihle iç içe bir yolculuğa çıkarsınız. Caddede yürürken Scott Monument, Saint Gilles Katedrali, Saint Mary Katedrali ve İskoçya Parlamento binasını da ziyaret edebilirsiniz.  Yolda karşılaştığınız kafe ve barlarda leziz İskoç viski ve biralarını tatmayı sakın atlamayın.
Edinburgh Kalesi

edinburg_kkalesi_gunduz

Kraliyet Yolu’nun sonunda sizi tüm haşmetiyle Edinburgh Kalesi bekler. Kale iç ve dış manzarası ile büyüleyicidir. Kaleye çıktığınızda hem eski şehir, hem de yeni şehir ayaklarınızın altına serilir.
ross-fountain
Eğer siz de Selfie akımına kapıldıysanız, kaleyi gezerken Edinburgh’un göz kamaştıran birçok manzarasıyla karşılaşacak ve koleksiyonunuzu harika manzaralarla süsleyeceksiniz demektir.

princes-street-gardens

İskoçya Parlamentosu (Holyrood)

Edinburgh_Scottish_Parliament

İlginç mimarisi dikkatleri çeken parlamento binasına pazartesi ve cumartesi günleri girişler ücretsiz olarak sağlanır. Binayı ziyaret etmek için ayrıca rezervasyon yaptırmanız gerekmez. Bina içerisindeki ücretsiz turlara katılabilir, parlamento kafesinde yemek yiyebilir ve sevdikleriniz için hediyelik eşya dükkanında alışveriş yapabilirsiniz.
Holyroodhouse Sarayı

edinburgh_kraliyet_sarayi

Kraliyet ailesinin İskoçya’daki sarayı Kraliyet Yolu’nun güney ucunda yer alır. Sarayın yapımı 1128 yılında başlamıştır. İlk olarak bir kilise hücresi olarak inşa edilse de 17. yüzyılda şimdiki halini almıştı. 16. yüzyıldan bu yana kraliyet ailesinin konutu olarak hizmet vermektedir.
Arthur’s Seat

arthurs_seat_edinburgh

Holyrood Park’ı çevreleyen tepelerin doruk noktasıdır. Edingburgh Kalesi’nin 2 kilometre doğusunda yer alan bu volkanik tepeye tırmanışın oldukça kolay olması ve sunduğu eşsiz manzara burayı popüler bir yürüyüş noktası haline getirmiştir. Arthur’s Seat’in adını Kral Arthur’dan aldığı söylenir. Şehri seyretmek ve huzurlu vakit geçirmek için biçilmiş kaftandır. Toprak patikada yürümek istemiyorsanız, tepeye asansörle çıkarak manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.
Tarih ve doğayla iç içe geçireceğiniz, alabildiğine yeşil manzaralarla renklendireceğiniz unutulmaz bir seyahat için bizi ziyaret edebilir, detaylı bilgi alabilirsiniz. Seyahatinizi bir an önce planlamaya başlamak için tıklayın.

Leave a comment