Stories

Tokyo Seyahatinden Bunları Yapmadan Dönmeyin!

Shinjuku_District_of_Tokyo_Japan_1996
Tokyo hem dünyanın en modern, hem de geleneklerine en bağlı metropolü. Havaalanından dışarı adımınızı attığınız andan itibaren sizi birbirinden sevimli maskotlar, içecek otomatları ve son teknoloji harikaları karşılayacak. Bir şehir hem dingin, hem de alabildiğine canlı olabilir mi diye düşünüyorsanız, Tokyo’yu mutlaka görmelisiniz.  İnsana huzur veren tapınaklar ve ormanlar, sizi şaşkına çevirecek en son teknoloji ürünleri, şehrin dinamik yapısı ve insanların saygılı tavrıyla birleşince unutamayacağınız bir seyahat deneyimi yaşayacağınıza emin olabilirsiniz.

Tokyo_Tower_and_around_Skyscrapers

Tokyo’ya gittiğinizde yapacak çok aktivite, görecek çok yer bulacaksınız. Bir gökdelenin tepesinden şehri izleyebilir, hemen yanındaki tapınakta bir dilek tutabilirsiniz. İşte Tokyo ziyaretinizde mutlaka görmeniz gereken yerler.
Tsukiji Balık Pazarı

Tsukiji_Balık_Pazarı

Japonya bir adalar ülkesi, doğal olarak en büyük besin kaynağı deniz ürünleri. Birbirinden lezzetli sushiler, sashimiler, deniz ürünlü erişteler… Hal böyle olunca dünyanın en büyük balık pazarının burada olmasına şaşırmamak gerek. Jetlag’den muzdarip turistler için sabahın 5’inde yapılacak daha iyi bir aktivite olamaz. Balık pazarına düzenlenen turlara katılabilir, canlı ton balığı mezatlarını izleyebilir ve bu kadar çok balık çeşidini bir arada gördüğünüze şaşırabilirsiniz. Tsukiji’den ayrılırken, meyve sebze pazarının yanındaki sushi restoranlarından birine gidip sushiyle kahvaltı yapmadan pazarı gezmiş sayılmazsınız.
Sumo Güreşleri

sumo_guresleri

Tokyo’da Ocak, Mayıs ve Eylül aylarında Sumo güreşi müsabakaları düzenlenir. Seyahatinizi bu tarihlere denk getirirseniz, bir müsabakayı izlemeden ayrılmamanızı öneririz. Bu müsabakalar, Japonya Ulusal Sumo Salonu, Ryogoku Kokugikan’da düzenlenir. Müsabakaları daha sakin bir ortamda izlemek isterseniz sabah ve öğlen düzenlenenleri seçmenizi tavsiye ederiz. Böylece geleneksel kıyafetleri içerisindeki Sumo güreşçilerini yaından izleme şansına sahip olursunuz.
Meiji Tapınağı

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Japonya’nın batıya açılmasını sağlayan hanedanın ismi Meiji’dir. Shibuya’da bulunan bu dev orman içerisindeki tapınak, Japon halkı tarafından imparator Meiji ve eşine adanmıştır.  Tapınağın içerisindeki orman, imparator ve eşine saygılarını sunmak için ülkenin dört bir yanından halkın getirdiği çiçek ve ağaçlarla oluşturulmuştur. Bu kadar modern bir şehrin içerisinde, bu kadar yeni ve büyük bir orman sizi büyüleyecektir. Tapınağa vardığınızda, bir dile yazıp, dilek duvarına bağlamayı unutmayın. Dilek kutusuna birkaç yen atın, başınızı iki kere eğin, elinizi iki kere çırpın ve sonra tekrar başınızı eğin.
Sake_Barrel_Offerings_at_Meiji_Shrine,_Tokyo,_Japan,_rows
Tapınağı Pazar sabahı ziyaret etmenizi öneririz, böylece bir Şinto düğün seremonisi de görmüş olursunuz.
Yoyogi Park

Fountain_Yoyogipark

Tokyo, ormanlarla ve parklarla dolu bir şehir. Kışları bembeyaz manzarası, bahar ve yaz aylarındaysa olabildiğine uzanan yemyeşil dokusu ile huzur ve dinginlik kaynağı… 100 yene parkı bisikletle turlamanız mümkün. Pazar sabahları parkın doğu girişinde toplanıp, 1950’lerin Amerikan danslarını yapan gruplar da görülmeye değer.
Şehir Manzaraları

roppongi_hills

“Tokyo en iyi nereden izlenir?” sorusunun birden fazla cevabı var. En popüler noktalardan biri şehrin eğlence ve iş merkezi Roppongi Hills. Louise Bourgeois tarafından yapılan dev örümcek heykeli de fotoğraflamaya değer. Mori Kulesi’nin 54. katında seyir terasından şehri kuşbakışı izleyebilirsiniz.
Shibuya Yaya Geçidi

shibuya_yaya_gecidi

“Bir yaya geçidinin neresi popüler olabilir?” demeyin. Tokyo’nun en yoğun metro istasyonu önünde yer alan bu yaya geçidi gerçekten de görülmeye değer. Daha önce hiç bu kadar yaya geçidi çizgisini bir arada görmediğinize emin olabilirsiniz. Güzel günlerde, öğrenciler, alışveriş yapanlar ve genç çiftlerle dolup taşan bu popüler nokta, birçok yolun da kesişme noktası. Aynı anda kırmızıya dönen trafik ışıklarının ardından, dört bir yana dağılan kalabalık gerçekten de görülmeye değer. Buraya gelmişken istasyonun karşısında bulunan Sony binasını gezmeyi, havalı butikleri dolaşmayı ve şık cafe ve restoranlarda bir şeyler yemeyi atlamayın.
Ebisu’da Akşam Yemeği
Tokyo’da iyi bir akşam yemeği için çok para verebilirsiniz ya da uygun fiyata çok iyi bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Seçim sizin… Shibuya yakınlarındaki Ebisu iyi bir akşam yemeği için idealdir. Roppongi ziyaretinizin ardından, iyi bir akşam yemeği yiyerek, dolaşmaktan yorgun bedeninizi dinlendirmelisiniz.
Geleneksel Japon restoranlarına İzakaya adı verilir. Ayakabılarınızı çıkararak girdiğiniz bu restoranlarda yer hizasındaki masalarda geleneksel Japon lezzetlerini tadabilir, hoş bir sohbet eşliğinde sakelerinizi yudumlayabilirsiniz. Daha hızlı bir yemek deneyimi yaşamak isterseniz döner bantlı sushi restoranları hem ekonomik hem de lezzetli bir seçenektir. Sushi ustalarının taze taze hazırlayıp bantın üzerine koyduğu sushilerden gönlünüzce tadabilir, bir yandan da rahatlatıcı yeşil çayınızı yudumlayabilirsiniz.
Karaoke Gecesi
Japonya’ya gelip karaoke yapmadan dönmek olmaz. Tokyo’daki karaoke salonları genellikle özel odalar olarak hizmet veriri. Bu odaları saatlik kiralayarak Japon biraları içip, arkadaşlarınızla eğlenceli bir akşam geçirebilirsiniz. Gidebileceğiniz birkaç Karaoke barın adresi aşağıda.
Smash Hits
5-2-26 Hiroo, Shibuya-ku, Tokyo, Japonya; 81-(0)3-3444-0432 smashhits.jp
Jan Ken Pon “Oldies Live House”
1-4-5 Ebisu-nishi, Shibuya-ku, Tokyo, Japonya; 81-(0)3-3719-6303
Gigabar Tokyo
H-T Minami Aoyama Building B1F; 7-11-4 Minami Aoyama, Minato-ku, Tokyo, Japonya; 81-(0)3-6427-5777 gigabar.jp
Lovenet
IBIS Otel 3F/4F, 7-14-4 Roppongi, Minato-ku, Tokyo, Japonya;81-(0)3-5771-5511 lovenet-jp.com
Teknoloji Tukunları Odaiba’yı Görmeden Dönmesin
Miraikan Bilim Müzesi teknoloji tutkunlarını büyüleyecek bir mekandır. Eğer şanslı ya da planlıysanız Asimo’yu burada dans ederken görebilirsiniz. Odaiba’da teknoloji tutkunlarının mutlaka görmesi gereken diğer bir yer Toyoto Mega Web’dir. Burada Toyota ürünlerini yakından görebilir ve deneyimleyebilirsiniz. Toyota diyince aklınıza sadece araba markası geliyorsa, bir kez daha düşünün. Binanın, müzik yapan robotlardan, insansız araçlı müze turuna kadar sizi şaşırtacak birçok sürprizi var.

Leave a comment