Stories

Lübnan’a Lezzet Yolculuğu

kibbe

Doğu’nun gizemli baharatları, Akdeniz’in ıtırlı otları, mis kokan zeytinyağı Lübnan mutfağında buluşur. Yoğurt ve zeytinyağı Lübnan’ın enfes mezelerinin kalbinde yer alır. Acı ve baharatlar Güneydoğu’dan, zeytinyağı ve yeşillikler Ege’den renkler ve kokular Arap mutfağından gelir. Bu kadar çeşit, renk ve koku başka mutfakları kıskandırır.

Humus

Lübnan mezelerinin şahı da Humus’tur. Nohut, tahin, zeytinyağı ve limonun bu damaklara şenlik buluşmasının Lübnan’daki adı Avarma’dır. Avarma üzerinde kavrulmuş kuşbaşı kuzu eti ile sofralara gelir.

Kıbbe

Lübnan mutfağının diğer bir bahse değer lezzetiyse Kıbbe. Çeşitli baharatlarla kıvamını alan kıyma topları son olarak bulgurla kaplanır ve kızartılır. Bizim İçli köfte dediğimiz bu lezzet Lübnan’da yoğurtla servis edilir. Yoğurt denince akla Türk mutfağından sonra Lübnan mutfağının gelmesinin başlıca nedenlerinden biri de yoğurtla hazırlanan ya da yanında yoğurtla tatlanan mezelerdir.

Yine tanıdık bir isim: Labneh!

Lübnan’a gidip de bu mezeyi tatmadan olmaz, merak etmeyin onu aramanıza gerek kalmadan Labneh sizi bulacaktır. Süzme yoğurt, krema karışımının; tuz, nane, kırmızı biber, sarımsak ve zahter ile yoğurulmasıyla yapılan bu meze, küçük toplar halinde sofranızın bir kenarına mutlaka iliştirilecektir.

Babagannuş

Özellikle yaz aylarının vazgeçilmez lezzeti patlıcan, Lübnan’da da krallığını ilan etmiştir. Kızarmış patlıcanların soğan, domates, sumak, limon ve zeytinyağı ile harmanlanmasıyla yapılan bu meze tahin ve yoğurt ikilisi ile hazırlanmış olarak da karşınıza çıkabilir.

Tabbule

İsmi yabancı gelse bile, tadı tanıdık bir meze Tabbule. İnce bulgur, nane, marul, maydonoz, domates, limon ve zeytinyağı. Tanıdınız değil mi?

Zahter Salatası

Zahter, Doğu Akdeniz’e özgü bir kekik türünün Arapça adıdır. Hatay’da da sıklıkla tüketilen zahter salatası Lübnan mutfağının aranılan mezelerindendir. Salata hazırlanırken zahter, taze soğan ve maydonozun incecik kıyılır. Mis gibi kokusu ve renkli görüntüsüyle iştah açan bu salataya son olarak nar ekşisi ve zeytinyağı eklenir.

Kurban Bayramı için tatil planları yapıyor ve aklınızı Lübnan’dan alamıyorsanız; doğunun Paris’i Beyrut ve iştah açan lezzetleri işte size bu kadar yakın.

Leave a comment