Stories

Müziği Takip Et: Küba

Küba

Küba

Dansın, müziğin, romun, puronun, efsanevi liderler Che Guevara ve Fidel Castro’nun ülkesi; Küba. Atlantik Okyanusu ve Karayip Denizi’nin çevrelediği ülke aynı zamanda Karayiplerin en büyük adası.
İnanması güç ama 1959 yılından önce Küba Amerikalılar için bir turizm cennetiydi. Ada, Havana’nın İspanyol esintili Avrupai güzelliği, yüksek yaşam standartları, kumarhaneler, gösteri ve etkinliklerle dolu gece hayatı ile Amerika’nın gözde tatil merkeziydi.

Nasıl Giderim?

Seyahatnamelerine Küba’yı da eklemek isteyenlerin önüne iki seçenek çıkıyor. Ya kendi tatilinizi planlayacaksınız ya da bir tur ile birlikte gideceksiniz. Yolculuk planlarınızı yaparken aklınızda bulundurmanız gereken önemli bir konu da uçuşlar. Air France’ın Küba’ya düzenli uçuşları bulunuyor. Türkiye’den Havana’ya gitmek istediğinizde önce 3,5 saatlik bir uçak yolculuğu ile Paris’e ardından 10 saatlik aktarmalı bir uçuşla Havana Jose Marti Havalimanı’na ulaşıyorsunuz. Toplam 14 saatlik bir yolculuğun ardından otelinize ulaştığınızda Küba’nın milli içeceği rom ile hazırlanacak bir kokteylle küçük bir kutlama yapabilirsiniz.
Eski Havana UNESCO kültür mirası listesinde yer alıyor. İspanyol mimarisinin örnekleri ile bezeli şehirde eski Amerikan filmlerinden çıkmış gibi duran 50’lerin klasik arabaları; film setindeymişsiniz hissi yaratıyor. Kulağınıza her an her yerden neşeli bir nağme çalınıyor. Bu ülkede herkes dans etmeyi ve iyi müziğe saygı göstermeyi biliyor. Nerede olduğunuz ya da saatin kaç olduğu hiç önemli değil. Adımlarınızı müziğe kaptırıp şehri gezmenin güzelliği paha biçilemez.
Şehri gezmeye Fidel Castro’nun uzun konuşmalarıyla tanınan Havana Devrim Meydanı’ndan başlarsanız, burada sizi Che Guevara ve Jose Marti karşılayacaktır. Meydanın tam karşısında İspanyollara karşı ulusal mücadele veren Jose Marti için yapılan bir müze bulunuyor. Burada Jose Marti’ye ait şiirler, mektuplar ve fotoğraflar görülebilir.

Küba’nın Gerçek Romu: Havana Club

Eski Havana’da mutlaka gezmeniz gereken yerlerden biri de Havana Club Rom Müzesi. Müzede Rom’un yapım aşamaları ve çeşitleri hakkında bilgi alabilir, barında lezzetli kokteyller deneyebilirsiniz. Cuba Libre (Özgür Küba), Mojito, Pina Colada ve Ernest Hemingway‘in şekersiz ve duble romlu içtiği söylenen Daiquiri (Daikiri) gibi birçok kokteylin baş tacı romun 3 ayrı çeşidi bulunuyor. 1 yıllık beyaz rom ve 3 yıllık sarı rom kokteyllerde kullanılırken, 7 yıllık kahverengi Havana Club sek olarak içiliyor.

Küba Mutfağı

Küba mutfağında İspanyol, Karayip, Afrika ve Kolomb öncesi yerel lezzetler buluşuyor. Küba denizin kendisine sunduğu tüm nimetlerden faydalanıyor. Özellikle karides ve ıstakoz’un tadını doya doya çıkarabilirsiniz. Emin olun siz yemeğinizin tadını çıkarırken kulaklarınız da Küba’nın herhangi bir yerinde herhangi bir saatte duyabileceğiniz canlı müziğin tadını çıkaracak.

El Yapımı Küba Purosu

Küba diyince akla müzik, dans ve romun dışında tabii ki tütün geliyor. Meşhur Küba tütünü şeker kamışı ile birlikte ülkenin tarım merkezi Pinar del Río’da yetiştiriliyor. Buraya yapacağınız bir gezi ile tütün tarlalarını gezebilir, el yapımı puroların nasıl yapıldığı konusunu da böylece ‘yerinde’ açıklığa kavuşturabilirsiniz.

Bunları Mutlaka Yapın!
- Havana’da tüm yollar Malecon’a (Havana Sahil Yolu) çıkar. Akşam Havana sahilinde yürüyüşe çıkın ve bol danslı, bol müzikli Küba kültürünü derin derin içinize çekin.
- Habana Vieja yani Eski Havana’da şehir yeni yeni uyanırken keyifli bir yürüyüş yapın.
- 20 yılını Küba’da geçiren Ernest Hemingway’in 7 yıl boyunca kaldığı ve İhtiyar Balıkçı ve Deniz romanını yazdığı Ambos Mundos otelindeki odasını ziyaret edin.
- Bugün Hemingway müzesini olarak kullanılan muhteşem La Vigia çiftliğindeki evi La Finca’yı da mutlaka görün.
- UNESCO tarafından dünya mirası listesinde yer alan Trinidad’a gidin ve kolonyal mimarinin en iyi korunmuş örneklerini gördükten ve tarihin şekillendirdiği taş sokakları arşınladıktan sonra, Trinidad’a has limonsuyu, bal ve Havana Club karışımı Canchanchara içerek serinleyin.
- Santa Clara’da bulunan Che Guavera’nın anıt mezarını ziyaret edin ve ünlü veda mektubunun çivi yazısı ile yazılmış anıtını görün.
- Varadero sahillerinin sıcacık kumlarına bırakın kendinizi ardından mercan resiflerini şnorkelle keşfedin.

Yazıyı okuduktan sonra sizin de kulağınıza neşeli ritimler takıldıysa seyahatinize başlamak için tıklayın.

Comments To This Entry.
 1. Fethiye 27/08/2013 Reply

  Küba çok merak ettiğim ülkelerden birisi. Bir sorum olacak, Amerika Küba’ya ambargo uygulamakta Küba’ya giriş yaptığınız pasaport ile Amerika’ya nasıl giriyoruz. Pasaport Küba damgası alınca Amerikaya giriş yapılabiliyormu?

  • VIP Turizm 28/08/2013 Reply

   Fethiye Hanım Merhaba,

   Küba’ya girişinizde vize, pasaportunuzdan ayrı bir kağıt olarak veriliyor ve pasaportunuza herhangi bir damga yazı vs işlem yapılmıyor. Verilen vizenin yarısı ülkeye girişte alınıyor, diğer yarısı da çıkışta alınıyor. Bu durumda hiç kimse Küba’ya gittiğinize dair bir bilgiye erişemiyor.

   Sevgilerimizle,
   VIP Turizm Sosyal Medya Ekibi

Leave a comment