Stories

Dünya’nın Gizemli Yapıları: Angkor Vat

Angkor Vat
Güney Asya’nın keşfinizi bekleyen ülkesi Kamboçya… Eşsiz sahillerin, uçsuz bucaksız pirinç tarlalarının ve dünya kültür mirası listesinde yer alan Angkor Vat Tapınağı’nın memleketi.

Ankgor Vat

Kamboçya’nın Siem Reap kentinde yer alan tapınak 12. Yüzyılda Kral II. Suryavarman adına yapılmış. İnşa edildiği dönemde Vişnu adına bir Hindu tapınağı olan Angkor Vat daha sonra Budist tapınağı olarak da kullanılmış. Kamboçya ile bütünleşen tapınağın betimlemesi ülke bayrağı üzerinde de yer alıyor. Kamboçya bayrağı bu özelliği ile de dünya bayrakları arasında ayrı bir yere sahip.
kamboçya bayrağıTapınağın kuleleri Hint tanrılarının buluştuğu Meru Dağı’nı simgeler. Hint mitolojisinde Meru Dağı Kutup Yıldızı’nın altında ve evrenin merkezinde yer alır ve 7 kıtaya işaret eder. Dağın tepesinde havanın, savaşın ve cennetin tanrısı Indra’nın bulunduğuna inanılır. Dağın eteklerindeyse 33 farklı tanrı yaşamaktadır.
Angkor vat
Angkor Vat klasik Khmer mimarisinin en ihtişamlı örneğidir. Khmer mimarisi tapınak dağı ve asma koridorları ile öne çıkar. Angkor Vat’ın içine ilk adımınızı attığınızda dev Hindu koruyucu meleklerinin ve lotus çiçeklerinin koruması altına girdiğinizi hissedersiniz. Tapınağın kuleleri Lotus çiçeği goncası şeklindedir ve bu, sadece Lotus çiçeğinin göz alıcı güzelliğini kullanarak ziyaretçileri kendine hayran bırakmak için değildir.  Aslen görkemli çiçeğin özelliklerine bir göndermedir. Lotus, çamurlu ve pis yerlerde yaşamasına rağmen, çiçekleri her zaman saflık ve temizliğini korur.  Bu pembe çiçeklerin üzerinde en ufak bir toz zerresine dahi rastlayamazsınız. Bu nedenle budizmin de en önemli simgelerinden biri haline gelmiştir. Saflık ve bozulmamışlığı anlatır.
Angkor Vat’ın henüz gün ışığına çıkmamış mimari sırları da var; tapınağı meydana getiren kum taşı bloklarının nasıl bir teknik kullanılarak birbirine yapıştırıldığı halen gizemini koruyor. Angkor Vat’ın gerçek ismi ve nasıl inşa edildiği de hala bir sır perdesi…

Kamboçya Angkor Vat

Dünya’nın binbir gizeminin izini süren seyyahlarını bir mıknatıs gibi kendine çeken Angkor Vat’ı ve Kamboçya’nın göz alıcı yağmur ormanlarını ziyaret etmek sizin de hayallerinizi süslüyorsa, bunu çok da ertelemeyin. Yolculuk planınızın ilk adımını atmaya ne dersiniz?
Lotus Çiçeği
Lotus’un Şifalı Özellikleri
- Lotus çiçeği kalp sağlığını simgeler ve kalbi kuvvetlendirir.
- Lotus çiçeğinin şekerli kokusu uykuya dalmanıza yardımcı olur.
- Antibakteriyel özelliğe sahiptir.
- Kokusu baş ağrısını azaltır.

Map Location

Leave a comment