Stories

Argan, Keçilerin Ağacı

Keçiler Argan ağacının lezzetli meyvelerine ulaşmak için ağçların en üst dallarına kadar tırmanıyorlar.

Keçiler Argan ağacının lezzetli meyvelerine ulaşmak için ağçların en üst dallarına kadar tırmanıyorlar.

Keçiler olur olmaz yerlere tırmanmalarıyla nam salmış hayvanlar. Sarp kayalıklar, derin uçurumlar kısacası insanoğlunun gözünü korkutan birbirinden acayip yerlerde bu kıvrak hayvanlara rastlamak mümkün. Peki ya ağaç dalları? Konu son yılların popüler yağı Argan’ın lezzetli meyveleri olunca öğrendik ki bu da mümkünmüş…
Argan ağacı endemik bir bitki ve sadece Kuzey Afrika’nın incisi Fas’ın yarı çöl haldeki Sous Vadisi’nde yetişiyor. Keçilerin kozmetik ve yemek kültürünün aranılan yağı arganın yapımındaki yeri oldukça önemli. Neredeyse çöl diyebileceğimiz bu kireçli topraklarda, keçilerin başlıca besin kaynağını Argan ağacının etli meyveleri oluşturuyor. Meyvelerine gözü gibi bakan Argan ağacı onları oldukça büyük dikenleriyle savunuyor. Fakat bu kocaman dikenler çevik keçilerin gözünü korkutmak için yeterli değil. Keçiler meyveleri yedikten sonra sindirilmeyen çekirdekler Faslı kadınlar tarafında toplanıyor ve kabukları kırılıp preslenerek Argan yağı üretiliyor. Yağın çıkarılmasının güçlüğü ve ağacın zor bulunurluğu Argan yağını dünyanın en çok aranılan ve pahalı yağlarından biri haline getiriyor.
Argan Yağının Kullanımı
Bu nadide yağ, dünyaca ünlü şeflerin yemeklerini tatlandırdığı gibi kozmetik sektöründe de oldukça popüler bir üründür. Argan yağının kozmetikteki önemi içerdiği yağ asitleri ve E vitaminidir.
- Yüksek oranda doymamış yağ asidi içerir ve E vitamini deposudur. Yaşlanmayı önleyici özelliklere sahiptir. Bu özellikleri ile dünyaca ünlü şeflerin lezzet sırlarından biri haline gelmiştir.
- Saç bakımında, saçlara canlılık ve parlaklık vermek için kullanılır. Tatil dönüşü denizin yıpratıcı etkileri için saç derinizi kaplayacak şekilde avcunuza alıp, saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
- Akşam bir iki damla argan yağını parmaklarınızın arasında ısıtaarak yüzünüze masaj yaparsanız, daha yumuşak ve pürüzsüz bir cilde sahip olursunuz.
- Argan Yağı ile tırnaklara masaj yapmak, tırnakları güçlendirir, çabuk kırılmasını önler ve parlaklık verir.
- Argan aynı zamanda harika bir masaj yağıdır. Diğer yağlar gibi cildi ağırlaştırmadığı için masaj sonrası duş almak zorunda kalmazsınız ve cildiniz uzun süre yumuşacık kalır.

Leave a comment