Stories

Fas Seyahati için İpuçları

Ne Zaman Gitmeli?
Fas’ı ziyaret etmek için ilkbahar ve sonbahar ayları en ideal zamandır. Yazların çok sıcak, kışların ise sert geçtiğini aklınızda bulundurun.

Fas

Seyahatinizi Kolaylaştırın
Seyahat öncesi Fas geziniz sırasında hayatınızı kolaylaştıracak  Arapça kelimeler öğrenin.
Afak: Lütfen
Afik: Lütfen (Bir kadın ile konuşurken kullanabilirsiniz.)
Afakum: Lütfen (Bir gruba teşekkür ediyorsanız kullanın.)
Şükran bezef: Çok teşekkür ederim.
Ne Kadar Bahşiş Bırakmalı?
Cebinizde bol bol bozuk para bulundurun. Bahşiş Fas’ın günlük yaşamında oldukça kullanılır. Restoranlarda bahşiş oranı %5 – %10 arasıdır. Taksilere, rehberlere ve eski şehrin yollarında kaybolursanız size yol gösterecek küçük çocuklara bahşiş vermeyi unutmayın.
Turist Rehberleri
Sahte rehberlere güvenmeyin, Fas’ta bu rehberler kanun dışı olarak çalışır. Bu rehberler yerine resmi turist bürolarının size sağladığı rehberlere ulaşın.
Ulaşım
Küçük ve büyük taksiler Fas’ta oldukça yaygındır. Büyük taksilere binecekseniz, şöförünüz araç dolmadan hareket etmeyecektir. Beklemek zorunda kalabilirsiniz.
Alışveriş

Fas

Fas’ta pazarlık hem alıcının hem de satıcının katıldığı bir oyundur. İlk fiyat üzerinden pazarlık yapabilirsiniz.
Ne Yenir, Ne İçilir?
Nane Çayı seremonisine katılın. Nane çayı Fas’ta içilen en geleneksel içecektir. Bir Faslı tarafından nane çayı içmeye davet edilirseniz, kabul edin. Çay seremonisi yarım saat kadar sürer.
Fas mutfağının eşsiz lezzetlerini deneyin. Taze, kuru meyvelerle tatlandırılan şekerin ve tuzun birlikte kullanıldığı değişik tatların keyfini çıkarın.
 İçi badem ezmesi ile dolu bir tür kuru pasta olan “Kaab elghzal”ı deneyin.

Kuzu Tanjin

Kuzu Tanjin bol sebzeli bir tür kebaptır. Pişmiş ayva ile servis edilen Fas mutfağının yıldızını denemeden tatilinizi sonlandırmayın.
Gül Festivali
El Kelaâ M’Gouna Gül Festivali’ne katılın. 7-9 Mayıs ayında gerçekleşen festival her sene gül hasadını kutlamak için gerçekleştirilir. Güller eşsiz renk ve kokularıyla festival katılımcılarına bir duyu şöleni yaşatır.
Kurban Bayramı’nda Afrika’nın bu gizemli ülkesini keşfetmek için tıklayın.

Map Location

Leave a comment