Stories

Dünyanın 10 Büyülü Yeri

Gelin hep birlikte dünyanın 10 büyülü yerini keşfe çıkalım…
Büyücünün Şatosu (Château de Chillon), Montreux, İsviçre
şato
Montreux’a 3 kilometre uzaklıkta, Geneva Gölü’nün kıyısında bulunan görkemli bina İsviçre’nin en çok ziyaret edilen kalesidir. Şato içerisinde birbirne bağlı 100 bina bulunur. Kale 1160 yılında inşaa edilmiş, yüzyıllar içerisinde yapılan ek binalarla genişletilmiştir.
Efsunlu Orman, Oberursel, Almanya

Büylü Orman, Oberursel, Almanya

Bazen kötü cadıların meskeni, bazense iyi kalpli perilerin evi olarak masallarda karşımıza çıkan büyülü ormanlardan birini Almanya’nın Oberursel kentinde ziyaret edebileceğinizi biliyor muydunuz?
Büyücünün Şehri (Wizards’ Town), Ghent, Belçika

1280px-Ghent_canal,_night

Tarih öncesi zamanlardan günümüze ulaşan Ghent şehri Scheldt ve Leys ırmakları arasında yer alır. Ortaçağda önemli bir ticaret merkezi haline gelen şehir, tarihi atmosferi ile ziyaretçilerini kendi masalının içerisine çeker.
Sihirli Lagün, Mount Cook, Yeni Zelanda

Okarito lagoon

4000 metre yükseklikteki Cook Dağı Yeni Zelanda’nın en yüksek noktasıdır. Turistler ve dağ tırmanışçıları tarafından sıklıkla ziyaret edilir. Mount Dağı Milli Parkı Unesco tarafından Dünya Mirasları listesine alınmıştır. Dağı süsleyen 72 buzulu ve yüksek yağışın hayat verdiği ormanları ile ziyaretçilerine büyülü bir manzara sunar.
İmparatorluk Sarayı, Versailles, Fransa

Versailles

İlk binasının yapına 1661’de başlanan imparatorluk sarayı günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Saray Roma İmparatorluğundan sonra büyük ölçülerde inşa edilen ilk yapı olması ve bina içerisinde tuvalet olmamasıyla anılır.
Şövalye Gemileri (Knights’ Ship), River Elbe, Almanya

Knight Ships, Elbe Nehri

1094 kilometre uzunluğundaki Elbe Nehri Avrupa’nın en önemli nehirlerindendir. Çek Cumhuriyeti’nde başladığı yolculuğu Almanya’nın Hamburg şehrinde sona erer. Nehir üzerinde bulunan gemiler ile özellikle günbatımında fantastik bir görünüme bürünür.
Altın Pagodalar, Bagan, Myanmar

Golden Pagodas, Bagan

Myanmar’ın en büyük şehirlerinden olan Bagan’ın 11 yüzyıldan bu yana budist tapınakları ve pagodaları ile ziyaretçilerinde hayranlık uyandırır. Altın renkli kubbeleri ve yüzyılların getirdiği zarafet ile bu pagodalar sizi geçmişe götürecek.
Uzun Zaman Önce Ağacı, Oxfordshire, İngiltere
Uzun zaman önce ağacı, oxfordshire, İngiltere
İngiltere’nin Oxfordshire kentinde yer alan bu ağaç, kocaman gövdesi ve sağlam dallarıyla bir masal kitabından çıkmış gibi… İsmi ve görünümüyle gerçekten de masallara ait.
Rapunzel Kulesi Huddersfield, İngiltere

Victoria Tower_.jpg

Gerçek adı Victoria Kulesi olan bu yapı, bölgenin en dikkat çekici binasıdır. Kraliçe Victoria’nın taç giyişinin 60. yılı anısına inşa edilmiştir. Kulenin en üstünde bulunan katıyla kendinizi bir anda Rapunzel masalının içinde bulabilirsiniz.
Dunnottar Kalesi, Stonehaven, İrlanda

Dunnottar Kalesi, İrlanda

Tarihi 5. Yüzyıla uzanan bu Dunnottar Kalkesi İrlanda’nın kuzeydoğusundaki Stoneheaven şehrine 3 km uzaklıkta bulunur. Kale yüksek kayalıkların üzerine inşa edilmiştir. Kayalıkların tepesinde tek başına gururla yükeselir.

Leave a comment