Stories

Körfezin Kenarındaki Şehir: San Francisco

San Francisco Golden Gate Köprüsü'nde Gece

San Francisco Golden Gate Köprüsü’nde Gece

18. yüzyılda İspanyol kolonileri tarafından kurulan San Francisco, California’nın en güzel şehri… Şehir ismini İtalyan katolik rahip Aziz (Saint) Francis’ten almış.
San Francisco’nun tarihinde ‘Altına Hücum’ döneminin önemli bir yeri var. Binlerce insanın altın aramak için şehre gelmesi, San Francisco’nun günümüzdeki çok kültürlülüğünün temelini oluşturmuş. Çinlilerin, İtalyanların, Latinlerin ve Rusların şehirde farklı mahalleleri bulunuyor. Özellikle Çin mahallesinde en az Çin’deki kadar orjinal hediyelikler bulabilirsiniz. Şehrin çok kültürlülüğü sadece farklı milletlerin uyum içerisinde yaşamasından kaynaklanmıyor. San Francisco Amerika’daki cinsel devrim hareketlerinin de merkezi konumunda.
2012 yılında eğlence, eğitim, güvenlik, temiz hava ve ekonomik tutarlılık kategorilerinde Amerika Birleşik Devletleri’nin en yaşanabilir şehri ünvanı San Francisco’nun oldu. Şehir Silikon Vadisi, eğitim olanakları, tarihi ve kültürel çeşitliliği göz önüne alındığında Amerikan şehirleri arasında ayrı bir yere sahip.
Ne Yenir?
San Francisco yemek kültürüyle de öne çıkan bir şehir . Canınız Çin yemeği, balık, suşi ya da İtalyan yemeği çekmiş olabilir. San Francisco’daysanız her zaman damak tadınıza göre bir restoran bulabilirsiniz.
Ulaşım
Taksi Turistler tarafından sıkça kullanılan taksiler diğer ulaşım yöntemleriyle karşılaştırıldığında pahalı bir seçenek.
BART
Taksiden çok daha uygun fiyatlarla Oakland dahil olmak üzere tüm körfezi dolaşmanıza olanak sağlar.
Troleybüs
San Francisco’da troleybüs sadece bir turist eğlencesi olarak tasarlanmamış. San Francisco halkının da sıklıkla kullandığı bir ulaşım aracı. 10 doların biraz üzerinde bir ücretle tüm gün geçerli geçiş kartına sahip olabilirsiniz (Pass Card).
Golden Gate Köprüsü
San Francisco körfezi üzerindeki köprü şehrin iki yakasını birbirine bağlar. Dünyanın en uzun 7. köprüsüdür.
Fotoğrafçı Simon Christen gün doğumunda Golden Gate köprüsünün üzerine inen sisin göründüğü yukarıdaki videoyu çekmek için tam 2 sene harcamış.
Fisherman’s Wharf
Batı Amerika’nın en çok turist çeken bölgesidir. Pier 39, Cannery Alışveriş Merkezi, Ghirardelli Square, Ripley’s Believe it or Not Müzesi, Mécanique Müzesi, Balmumu Müzesi (The Wax Museum at Fisherman’s Wharf), Körfezdeki Akvaryum, ve San Francisco Maritime Ulusal Parkı burada yer alır. Ayrıca lezzetli deniz ürünlerini tadabileceğiniz birçok restoran da bulunur.
Batı Amerika’nın en muhteşem şehri sizin de hayallerinizi süslüyorsa, seyahat planınızı hemen yapmaya başlamak için tıklayın.

 

Leave a comment