Stories

Dünyanın En Ünlü 10 Ağacı

Monterey’in Yalnız Selvisi
Monterey'in Yalnız Selvisi

Monterey’in Yalnız Selvisi

Kaliforniya’nın ünlü Pebble Sahili’nin simgesi haline gelen bu ağaç, yerel televizyon kanalları tarafından sıklıkla arka plan olarak kullanılır. Kendine kayaların arasında korunaklı bir yer bulan Monterey’in Yalnız Selvisi 250 yıldır bulunduğu yerden denizi selamlamaktadır. Endemik bir ağaç olan bu selvi türü sadece Kaliforniya kıyılarında görülür.
Ashdown Ormanı
Kadim Ashdown Ormanı

Kadim Ashdown Ormanı

İngiltere’nin  Batı Susex bölgesinde yer alan bu kadim orman kuşları, su kaynakları ve göz alıcı bitkileriyle yüzyıllar boyu insanlara huzur dağıtmıştır. İngiltere’nin, 1200’lü yıllarda Normandiyalılar tarafınan işgali sırasında avlanmak için kullanılan Ashdown Ormanı oldukça zengin bir arkeolojik tarihe sahiptir. Oluşumu 50.000 yıl öncesine dayanan orman, tarih öncesi insan yaşamına da ışık tutar.  Ashdown’da Bronz ve Demir Çağına ait kalıntılar bulunmuştur.
General Sherman
General Sherman

General Sherman

Dünyanın en büyük ağaçlarına ev sahipliği yapan Kaliforniya Sekoya Milli Parkı’nın en heybetli üyesidir General Sherman… Dünyanın en büyük 10 ağacından 5’i bu milli parkta yer almaktadır. 11 metrelik çapı ile “general” bu ormandaki ağaçların en büyüğüdür. Milli Park’ta bulunan sekoya ağaçlarının yaşları 2.300 ve 2.700 sene arasında değişir.
Karolina’nın Meleği
Karolina'nın Meleği

Karolina’nın Meleği

Güney Karolina’da yer alan bu melek meşesinin 400 ya da 500 yaşında olduğu tahmin ediliyor. 20 metre uzunluktaki ve 8.5 metre çapındaki bu dev meşenin dalları yerden aldığı desteklerle ayakta tutuluyor. Karolina’nın Meleği, yerlere kadar uzanan dalları ile 1.600 metrekarelik bir alanı kaplıyor.
Tül Ağacı
Arbol Del Tule nam-ı diğer Tül Ağacı

Arbol Del Tule nam-ı diğer Tül Ağacı

Meksika’nın Oaxaca eyaletinde bulunan Árbol del Tule isimli dev selvi de dünyanın en meşhur ağaçları arasında. Árbol del Tule İspanyolca’da tül ağacı anlamına geliyor. Árbol del Tule dünyanın en “tombul” ağacı. Yaşının 1.200 ila 3.000 yıl arası olduğu tahmin edilen Tül Ağacı ilk bakışta birden çok ağacın bir araya gelmesiyle oluşmuş gibi görünse de yapılan DNA testleri, tek bir ağaç gövdesi olduğunu kanıtlanmış durumda.
Boab Hapisanesi
Boab Hapisanesi, Avustralya

Boab Hapisanesi, Avustralya

Bu dev ağacın Boab hapisanesi ismini almasının hikayesi de oldukça ilginç. Söylentiye göre ağaç 1800’lü yıllarda, suçluların, yakınlardaki bir kasabaya yargılanmaya götürülmeden önce tutuldukları yer olarak kullanılmış. Avustralya’da bulunan bu Boab Hapishanesinin içiyse tamamen boş.
Sekoya Dede
750 Yıllık Sekoya Ağacı

750 Yıllık Sekoya Ağacı

Kaliforniya’nın Sekoya Milli Parkında yer alan bu ağaç, kar fırtınalarına, dondurucu soğuğa ve yıldırımlara tam 750 yıldır direniyor ve dünyanın en büyük ikinci ağacı ünvanını büyük bir ihtişam ve güçle taşıyor.
Kiraz Çiçekleri, Sakura
Sakura - Kiraz Çiçekleri, Japonya

Sakura – Kiraz Çiçekleri, Japonya

Japonya’da her bahar, bildiğimiz bayram ve festivallere hiç benzemeyen bir kutlama yapılıyor. Kirazların çiçek açması (Sakura) tüm ülkede büyük bir sevinçle kutlanıyor. Japon kültüründe önemi oldukça büyük olan Sakura tüm cömertliği ile Japon halkına ve turistlere neşe ve güzellik getiriyor.
Madagaskar’ın Baobabları
Baobab Ormanı, Madagaskar

Baobab Ormanı, Madagaskar

Baobab ağaçları size de hep Küçük Prens’i hatırlatır mı? Bu dünyaya ait değilmiş gibi duran bu kocaman ağaçlar, Madagaskar’ın milli ağaçları… Morondava yakınlarındaki Baobab Bulvarı’nda görebileceğiniz devlerin boyları 30 metreye, genişlikleri ise 11 metreye ulaşabiliyor.
 Morsalkım
Büyüleyici Güzelliği ile Morsalkım

Büyüleyici Güzelliği ile Morsalkım

Japonya’nın Ashikaga Çiçek Parkı’nda yer alan morsalkım dünyanın en güzel ağacıdır dersek, abartmış olmayız. Yerlere kadar uzanan mor çiçekleri ve ilmek ilmek örülmüş gibi görünen zarif gövdesi, gün ışığının oyunlarıyla bir araya gelince, kendisine bakan gözleri güzelliğiyle kamaştırıyor. Japonya’nın en büyük ve yaşlı ağacı, bahar aylarında Ashikaga Çiçek Parkı’nın ziyaretçi akınına uğramasının da başlıca nedeni. 143 yaşındaki morsalkımın dalları, ahşap kirişlerle destekleniyor.

Leave a comment