Stories

Kiev’de Nereye Gidilir?

Ukrayna’nın başkenti Kiev’e seyahat etmek ve burada neler yapabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Kiev hem modern hem de 5. yüzyıla dayanan tarihi ile antik bir şehir. Dinyeper Nehri’nin kıyısında bulunan bu yemyeşil şehir, 2,5 milyonluk nüfusu ile Avrupa’nın en büyük ve en eski şehirlerinden… Durum böyle olunca, ziyaretçilerin, şehri gezmeye nereden başlayacaklarına karar verememesi alışıldık bir durum oluyor.
Kiev Metrosu

Zoloti_Vorota_Metro_İstasyonu

Kiev ziyaretinizde metro kullanmanız gezinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Dünyanın en büyük ve kapsamlı metrolarından biri Kiev’dedir. Kırmızı, mavi ve yeşil hatların hepsi şehir merkezinden geçer.
Çernobil Müzesi

Çernobil Müzesi

Kiev’de bulunan Çernobil Müzesi kentin en çok ziyaret edilen müzesidir. Tam 27 yıl önce meydana gelen nükleer felakete dair gazeteler, mektuplar ve fotoğraflar Çernobil müzesinde görülebiliyor.
Müzeyi gezerken mutlaka bir sesli rehber almanızı öneririz. Müze içerisindeki tabelalarda İngilizce kullanılmasa da oldukça başarılı sesli rehberlere sahipler.
Çernobil Müzesi dışında, kara turizmin gözde noktalarında biri de Çernobil Nükleer Santrali çalışanları için kurulan terk edilmiş Pyripat kasabası.  Santrale 10 kilometre uzaktaki bu kasabaya turlar düzenleniyor.
Khreshchatyk Caddesi (Kreşçatik Caddesi)

Khreshchatyk Caddesi

Kiev’in enpopüler caddesi Bezarapski Pazarı’ndan başlar ve Özgürlük Meydanı’nda sona erer. Trafiğe kapalı olan cadde, şehrin en hareketli yeridir. Özellikle hafta sonları caddeye akın eden neşeli insan kalabalığı mutlaka görülmeli, sevimli kafelerinde kahve içilmelidir. Khreshchatyk Caddesi, kafeleri, restoranları ve dünyaca ünlü markaların satıldığı mağazalarıyla dünyanın en pahalı alışveriş caddelerinden biridir.
Kiev Özgürlük Meydanı

Kiev Özgürlük Meydanı

Bir zamanlar bir orman olan bu alan, ağaçların kesilmesi ile kocaman bir meydana dönüşerek, şehrin kalbini oluşturmuş.
Saint Sophia Katedrali (Ayasofya Katedrali)

Saint Sophia Katedrali

11. yüzyılda inşa edilen bu katedral Kiev’in simgesidir ve Özgürlük Meyadanına yürüyerek 10 dakikalık mesafede bulunur. 13 altın kaplama kubbesi, 1100 yıllık mozaik ve freskleri ile gerçekten büyüleyicidir. Önünde yer alan Sofisyska Meydanı, birçok resmi törene ev sahipliği yapar.
Kiev Pechersk Lavra – Mağaralar Manastırı
Pechersk Lavra'nın Dinyeper Nehri'nden Görünümü

Pechersk Lavra’nın Dinyeper Nehri’nden Görünümü

Ukrayna’nın en eski ve en önemli manastırıdır.Mağaralar Manastırı adıyla da bilinir. Saint Sophia Katedrali ile birlikte UNSECO dünya mirasları listesinde yer alan manastır,18 kiliseden oluşur ve dünya ortodoksları için oldukça önemli bir yere sahiptir.
Dinyeper Turu
Altın kubbeli şehrin hem modern hem de antik yüzünü görebileceğiniz Dinyeper Nehri turları şehri kuşatan yemyeşil tepeler ve zarif binaları nehrin akışıyla buluşturur. Dinyeper turu Kiev’de gözleriniz için  vereceğiniz bir şölendir.
Kiev Parkları
Kiev’de ağaç kesmek yasak! Bu yüzden de gezeceğiniz bu şehir , yemyeşil. Kısa mesafelerde büyük ve ferah parklar bulunuyor.  Özellikle de Mariyinsky and Khreshchatyj parkları Dinyeper nehri kenarında bulunmaları nedeniyle özellikle görülmesi gereken yerler arasında.
Kiev’de Gece Hayatı ve Eğlence
Kiev, bir üniversite şehri… Bu yüzden de genç bir şehir ve eğlence asla bitmiyor. Hiç beklemediğiniz yerlerde karşınıza çıkan dev kulüp ve restoranları ile sabaha kadar eğlenebilir, dünyanın en kaliteli votka ve şampanyalarını deneyebilirsiniz.
Kiev’in gece hayatının tadını çıkarabileceğiniz 41 farklı mekan için tıklayın.
Kiev seyahati hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Leave a comment