Stories

Dünya’nın En Meşhur Sokak Yemekleri

midye dolma
İstanbul’da nohut – pilav, kokoreç  ve midye dolma; İzmir’de kumru, boyoz,  söğüş; Diyarbakır’da ciğer ve halka tatlısı, Antalya’da şiş köfte ve piyaz; Zonguldak’ta balık ekmek…  Bazen açlığımızı yol üstünde yatıştırmak, bazen de methini duyup denemek için yollara düştüğümüz Türkiye’nin sokak lezzetlerinden bir şeçme…
İstanbul'un Sokak Lezzeti Nohut Pilav
Şimdi tanıdık bu lezzetleri bir kenara bırakıp, dünyanın sokak lezzetlerinin izini sürmeye başlayalım. Avustralya’dan, Japonya’ya, Kanada’dan Meksikaya….
Brüksel’in Sokak Lezzetleri
Brüksel'de Sokakta Ne Yenir?
Külahta bol ketçap ve mayonezli kızarmış patates, Brüksel’de dolaşırken hem açlığınızı yatıştıracak hem de şehri dolaşırken kolaylıkla yiyebileceğiniz bir lezzet.  Canınız tatlı bir şeyler istiyorsa üzeri pudra şekerle kaplanmış krema, çilek ce çikolata dolgulu Waffle yiyerek tatlı ihtiyacınızı giderebilirsiniz.
Mexico City’de Sokakta Ne Yenir?
Meksika’da sokakalarda birçok yerel lezzetle karşılaşabilirsiniz. Bunların başında Meksika usulü közlenmiş mısır, taco ve churros isimli boru şeklinde çörekler gelir. Bu lezzetleri ve içeriklerini biraz daha yakından tanıyalım. Her lezzet damak tadınıza uymayabilir.
Meksika Usulü Közlenmiş Mısır

Meksika Usulü Közlenmiş Mısır

Elote: Mayonez ve Cojita peyniri ile kaplanmış közlenmiş mısır. Cotija (Kotiha) peyniri, inek sütünden yapılmış Meksika’ya özel tuzlu bir peynir dir. Mevsimsel olarak üretilir. Sadece ineklerin taze otlarla beslendiği Temmuz Ekim ayları arasında yapılır.

Al Pastor Taco

 Tacos al pastor: Fotoğraf tanıdık geldi mi? Tacos Al Pastor, Ananas ve domuz etiyle servis edilen taco türüdür.

Churros_el_hatillo

Churros: Üzeri çikoatayla süslenen bir tatlıdır.
Vietnam’ın Sokak Lezzetleri
Uzakdoğu mutfağını seviyorsanız, Vietnam’da karşınıza pek de yabancı olmadığınız lezzetler çıkacaktır. Bunların başında erişteli çorbalar (pho) gelir.

banh mi

Vietnam’da her türlü ekmeğe bahn mi denir. Aynı zamanda Banh mi sokakta satılan sandiviçlerin de ismidir. Bu sandviçlerde Fransız kolonyal dönemi etkisi kendini gösterir. İçerisinde baget ekmeği, havuç turşusu, kişniş, ezme et ve mayonez bulunur.

cơm tấm

Vietnam sokaklarında gezip, şehri tanırken karşınıza çıkacak diğer bir popüler lezzese, pişmiş pirinç üzerine  kızarmış yumurta ve biftek dilimleri eklenerek hazırlanan cơm tấm’dir. Vietnam’da sokakta yemek yerken dikkat etmenizde fayda var. Temizlik standartları çok yüksek olmayabilir, bu yüzden satışları yüksek ve kalabalık tezgahları seçmelisiniz.
Palermo’da Sokak Lezzetlerinin Peşinde…

Arancini

İtalya, büyük sofraları ve yavaş yemek kültürü ile öne çıkar. Fakat Sicilya adasının başkenti Palermo’da, şehri gezerken tadabileceğiniz birçok lezzetle karşılaşırsınız. Bu lezzetlerin başında pizza gelse de sokakta satılan kızartmalar da lezzet avcılarının peşinde olduğu yiyeceklerin başında geliyor.  İçi et sosu ve peynirle doldurulmuş pirinç topları (arancini), baharatlı patates kroket (crocche), kızarmış nohut köftesi (panelle), kızarmış enginar sapı (cardoni) deneyebileceğiniz tatlar arasında
Marakeş Sokaklarında Yemek Kokularını Takip Edin

Kuzu Tanjin

Bu eski şehir, dünyanın en renkli sokaklarına sahiptir. Tezgahları dolduran binbir çeşit baharat, zeytinin siyahtan yeşile birçok türü, şehri binbir renge büründürür. Marakeş’in en hareketli  meydanı  Jma El Fna’da bu binbir renkle yaratılan lezzetlerden nasibini fazlasıyla alıyor. Fas’ın bol baharatı yemekleri bizim damak tadımıza da son derece uygundur. Fransız, İspanyol ve İtalyan yemek kültüründen öğeler taşıyan bu mutfakta , doğu mutfağının etkisi de bariz bir şekilde hissedilir. Jma El Fna’da hava kararmya başlayınca çevrenizi cızbız kokuları da sarmaya başlar. Bol acılı ve etli tanjin kebabı Fas’ta tadabileceğiniz lezzetlerdendir.  Bunun yanında kuskus ve patlıcanlı kebap çeşitlerini de mutlaka denemelisiniz.
Singapur Sokakları, Bir Lezzet Sentezi

kaya tostu

Singapur’da, Çin, Malezya ve Hint yemeklerinin lezzetli sentezleri çıkar karşınıza. Singapur sokakları seyyar yemeklerle en sık karşılaşacağınız yerlerdendir. Hindistan cevizi reçeli ile yapılan Kaya tostundan, pirinçle servis edilen buharda pişmiş Hainan tavuğuna, Hint, Çin ve Malezya mutfaklarının bir araya geldiği erişte çorbası Laksa’ya kadar birçok farklı lezzet Singapur sokaklarında tadılabilir.
Tayland’ın Sokak Yemekleri

pho

Tayland’da da sokak yemeği kültürü oldukça gelişmiştir. Etli, tavuklu ve sebzeli erişteden tutun da çeşir çeşit kızarmış deniz ürünü, sokaklarda gezerken karşılaşacağınız lezzetler arasındadır.  Farklı lezzetler denemeye açıksanız; yeşil papaya salatası, yeşil körili tavuk, balık ve mangolu pilav Bangkok sokaklarınızda karşılaşacağınız denenmesi gereken yemekler arasında.
California’ya Gidip Balıklı Taco Yemeden Dönmek Olmaz

balıklı taco

California sokaklarınızda karşınıza çıkacak lezzetlerin başında ızgara ya da kızarmış olarak servis edilen balıklı taco geliyor. Balik filetolarının beyaz sos, salsa sosu ve  yeşil limon dilimleriyle buluşmasıyla ortaya çıkan bu hafif lezzet ilk olarak 1970’lerde San Diego’da ortaya çıkmış.
Kanada’da Gecenin Son Durağı Yemek Arabaları

Poutine Nedir?

Kanada’da uzun gece eğlencelerinin son durağı kızarmış patates, et jölesi ve mozerella eşliğinde hazırlanan Poutine’in satıldığı arabalar. Siz de eğlenceli bir geceyi burada noktalayabilirsiniz. Hot Dog arabalarına uğramakta da lezzetsel fayda var.
Avusturalya Sokaklarının Hakimi Bezelye

bezelyeli turta

Turta deyince sizin de aklınıza bol meyve ve çıtır çıtır hamur mu geliyor. Avustralya’nın etli bezelyeli turtası ilk duyduğunuzda size o kadar çekici gelmeyebilir ama 1930’lardan beri sokakları arşınlayan bu lezzet bir şansı hak ediyor. Bunun yanında bezelye çorbası da denemeye değer.
Gelelim Avustralya’nın cızbız kültürüne. Barbeküde pişmiş sosis ve bifteğin ince bir dilim ekmek üzerinde sunulduğu bu tatlar et severlerin de gözdesi.
Japonya Sokaklarında Lezzet Avı

Takoyaki

Takoyaki, Japonya sokaklarında karşılaştığınızda denemeden geçmemeniz gereken bir lezzet, özellikle de ahtapot seviyorsanız. Döküm kaplarda hazırlanan taze soğan, hamur, zencefil ve ahtopottan yapılan bu atıştırmalık kısa zamanda kendine farklı kültürlerde de yer edinmeyi başardı. Canınız tatlı çekerse, içi siyah tatlı fasulyeli pirinç keklerini deneyebilirsiniz.

Leave a comment