Stories

Işığın Şehri Paris’te Yağmurlu Havalarda Yapılabilecek 5 Şey!

Güneş Fransa’nın görkemli başkenti Paris’i şefkatli ellerelleriyle okşarken, yapabileceğiniz aktivitelerin de sınırı yok. Seine Nehri kıyısında bisikletle şehri gezebilir, nefis Fransız şaraplarıyla, leziz piknikler düzenleyebilirsiniz. Peki ya yağmurlu havalarda? İşte sonbahar ve kış aylarında Paris’i ziyaret edecek gezginlerin ayaklarına layık 5 aktivite.
Paris Müzeleri
Paris’in anlık yağmurlarında emin olun tüm gezginlerin aklına Louvre Müzesi’ni ziyaret etmek gelecek. Bu durumda müzenin önündeki camdan piramidin ötesine geçememe ihtimaliniz yüksek.
Le Musée Carnavalet  http://www.carnavalet.paris.fr/

Le Musée Carnavalet
http://www.carnavalet.paris.fr/

Fakat Paris gezinizi lezzetlendirmek için Carnavalet Müzesi’ni ya da Marais’i seçerseniz, Paris tarihini keşfetmenin yanında çok da eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Hem de herhangi bir giriş ücreti ödemeden…
Hotel des Invalides

Hotel des Invalides

Ya da tüm gün boyunca Hotel des Invalides’de Napolyon’un mezarını ziyaret edebilir, Paris’in ortaçağdan, II. dünya savaşına kadar olan askeri tarihini keşfe çıkabilirsiniz. Müzede yer alan açıklamaların İngilizce ve Fransızca dillerinde olduğunu not etmenizde fayda var.
Pompidou Kütüphanesi
Modern sanat galerini keşfe çıkmak için harika bir yer! Aynı zamanda yağmurdan kaçmak için de ücret ödemeden ziyaret edebileceğiniz bir mekan.
Pompidou Center http://www.centrepompidou.fr/en

Pompidou Center
http://www.centrepompidou.fr/en

Sanat aşıkları kütüphanenin üst katında bulunan galerilerde harika vakit geçirebilir ya da yanlarında getirdikleri kitapların keyfini büyük pencerelerin önünde Paris’i izleyerek çıkarabilirler.
Yağmurda Kahve Keyfi
Paris’e gidip de yol kenarlarındaki sevimli kafelerde birkaç saat oturup kendinizi bu şehre ait hissetmeden dönmek olmaz! Özellikle de yağmurlu günlerde…
Paris'te Kahve Zamanı
Sıcacık bir kahvenin yanında yanınıza alacağınız güzel bir kitabı okumak ya da cebinizden çıkaracağınız deftere seyahat notları almak için yağmur size bulunmaz bir fırsat sunar. İşte böyle anlarda kendinizi Paris’in bir parçası gibi hissedersiniz.
Sinema!
Yağmurlu günlerde, sinemaya gitmeyi kim sevmez ki! Şehri yaşamak için sinemaların gündüz tarifelerinden yararlanabilirsiniz. Seçtiğiniz filmlerde “VO”  ibaresinin bulunmasına dikkat edin aksi halde filmi Fransızca izlemek zorunda kalırsınız.
Yürüyün!
Yağmurda yürümeyi sever misiniz? O zaman Paris ile yakınlaşmanın en kolay yolu sizin için çizilmiş bile! Paris’in aniden bastıran yağmurları şemsiyenizi alıp şehri gezmek için kaçırılmaz fırsat! Neden mi? Çünkü yağmur sizin gibi cesur gezginler hariç birçok turisti korkutur ve bu da şehrin popüler mekanlarını etrafta kimsecikler yokken gezmek için, büyülü kapıları ardına kadar açar.
http://www.parisdailyphoto.com/

http://www.parisdailyphoto.com/

Tuileries ve Luxembourg Bahçelerinin, etrafta kimsecikler yokken ne kadar güzel olacağını hayal edin! Elektronik eşyalarınızı yanınıza almadıysanız ve ayaklarınızı kuru tutacak botlara sahipseniz yağmurda şehri keşfe çıkmak, yaşamanız gereken bir macera…

 

 

Comments To This Entry.
  1. [...] göz önünde bulundurun. Yağmurlu günlerde Paris’in tadı nasıl çıkar diyorsanız bu yazımıza da mutlaka göz [...]

Leave a comment