Stories

Roma’da Tatmanız Gereken 4 Lezzet

İtalya’ya seyahat etmenin en güzel yanlarından biri de birbirinden lezzetli İtalyan yemeklerini yerinde tatma fırsatınız olması. Özellikle Roma’da ülkenin başka hiçbir yerinde karşılaşamayacağınız lezzetleri deneyebilirsiniz. Roma’nın en çok tercih edilen 4 lezzeti ile tanışmaya hazırlanın!

Buon appetito!

Pizza Bianca
Kelime anlamıyla Beyaz Pizza! Focaccia usulünde (focaccia bir tür İtalyan ekmeğidir. Hamurun içerisine zeytinyağı katılarak hazırlanır) hazırlanan bu pizzayı tüm Roma fırınlarında bulabilirsiniz. Pizza Bianca’nın en önemli özellikleri hafif, pofuduk, kıtır ve tuzlu olmasıdır.
Pizza Bianca

Pizza Bianca

Roma’da en iyi Pizza Bianca’yı yapan fırınlardan biri Roscioli diğeri ise pizzalarıyla nam salan La renella’dır.
Fritti
Roma’nın aklınızı başınızdan alacak lezzetlerinin başını kızartmalar çeker. “Kızartma mı?” diyenler için küçük bir hatırlatma, dünyanın nadide lezzetlerini tadabileceğiniz İtalya’nın başkentindesiniz!
Fritti

Fritti

Kabak çiçeğinden, kabağa, kalamardan kızarmış pirinç toplarına kadar uzanan geniş bir yelpazedeki harika kızartmalara hayır demeyin. En güzel fritti’ler nerede diyorsanız Pesci Fritti Trattoria’yı ziyaret etmenizi öneririz. Roma’da sıcak bir ortamda romantik bir yemek yemek istiyorsanız, sizin için ideal seçim olacaktır.
Carbonara
Roma’nın ikonsal lezzetlerinden biri de özel bir makarna çeşidi olan Carbonara’dır ve 20. yüzyılın ortalarından beri şehrin aranılan lezzeti ünvanını elinde tutar. Zeytinyağı, yumurta, peynir, karabiber ve pastırma ile yapılan bu makarna içinde kullanılan yumurtaya gore değişiklik gösterir.
Carbonara

Carbonara

Aldante severler Pizza Bianca için tavsiye ettiğimiz Roscioli’de kalın spagettiden yapılmış Carbonara yiyebilirler.
Kendi makarna çeşidini seçmek isteyenler içinse Antico Falcone Roma iyi bir seçim.
Klasik Carbonara’yı tatmak isterseniz gideceğiniz yer Checchino’dan başkası değil.
Roma Usulü Pizza
Roma usulü pizza dünyanın başka yerlerinde karşılaşacağınız pizzalardan oldukça farklı. Roma’da pizza hamurunun inceliği sizi gerçekten şaşırtabilir. Odun ateşinde pişen bu harika pizzalarla muhteşem bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

piza

Roma’daki en iyi pizzayı yemek için ziyaret edeceğiniz adresler ise;
Trastevere’de bulunan Ivo a Trastevere 
Testaccio bölgesinde bulunan  Nuovo Mondo 
Trastevere’de bulunan Ai Marmi
Prati’deki  Pizzarium

Leave a comment