Stories

Dünyanın Dört Bir Yanından Mutlaka Görmeniz Gereken Festivaller

Dünyanın dört bir köşesinde, yılda sadece bir kez gerçekleşen görkemli ve çılgın festivaller düzenleniyor. Bu festivaller, katılımcılarına hem ziyaret ettikleri ülkelerin kültürünü  yakından tanıma fırsatı hem de yepyeni bir dünya görüşü vaad ediyor.
Rio De Janeiro Karnavalı, Brezilya
Rio De Janeiro Karnavalı, Brezilya

Rio De Janeiro Karnavalı, Brezilya

Müzik, Samba, rengarenk kostümler  ve görkemli geçit törenleri Rio Karnavalı’nın olmazsa olmazları arasında. 2014’te Rio Karnavalı 28 Şubat 4 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Karnavala katılmak istiyorsanız, seyahat programınızı bir an önce yapmalısınız.
Oktoberfest – Münih, Almanya
Oktoberfest – Münih, Almanya

Oktoberfest – Münih, Almanya

Eylül ayının son haftası ile Ekim ayının ilk haftası arasında düzenlenen Oktoberfest, bira severlerin gözdesi ve en önemli festivali. Dünyanın birçok yerinde kutlansa da bu festivallerin en büyüğü her sene Münih’te düzenleniyor. Geçtiğimiz ay  gerçekleşen festivalde günde 96.178.668 dolar değerinde bira satışı yapıldı.
Kar ve Buz Festivali, Çin
Kar ve Buz Festivali, Çin

Kar ve Buz Festivali, Çin

5 Ocak ve 5 Şubat tarihleri arasında düzenlenen Harbin Festivali sizi oldukça şaşırtacak buzdan binalara ev sahipliği yapıyor. 6 metre boyundaki dev buz kalıpları festival için oyularak, dev boyutlu yapılar haline getiriliyor. Tonlarca ağırlıktaki bu eserler, gece ışıklandırmaları ile festival ziyaretçilerini büyülüyor.
Holi Festivali, Hindistan

Holi Festivali, Hindistan

Holi Festivali, tüm dünyadaki Hindular tarafından kutlanıyor. 2014 yılında 27 Mart’ta kutlanacak festival , Hindistan seyahatine çıkacaklar için kaçırılmaması gereken bir aktivite. Üstelik festival için herhangi bir ücret ödemenize de gerek yok. Kışın bitişini ve yazın gelişini kutlamak için düzenlenen festivale katılacaksanız unutmamanız gereken iki şey var. Birincisi elektronik aletlerinizi mümkünse yanınızda taşımayın, ikincisi boyalarınızı yanınıza almayı unutmayın.
Venedik Karnavalı, İtalya

Venedik Karnavalı, İtalya

 

 

Bu kış İtalya’ya seyahat etmeyi düşünen seyyahlar, ziyaretinizi  14 Şubat – 4 Mart 2014 tarihleri arasında gerçekleştirecekseniz, 13. Yüzyıldan bu yana düzenlenen Venedik Karnavalı’na da katılabilirsiniz. Bu görkemli parti her yıl binlerce turisti kendine çekiyor. Göz kamaştıran maskeler ve harikulade kostümler içerisinde hayatınızın unutulmayacak anlarından birini yaşamaya hazır olun.
Up Helly Aa Fire Festivali, İskoçya
Up Helly Aa Fire Festivali, İskoçya

Up Helly Aa Fire Festivali, İskoçya

Kayaların üzerinde yükselen görkemli şatoları ve yemyeşil doğası ile İskoçya birçok seyyahın ziyaret edilecek yerler listesinde en başlarda yer alır. Geçmişine ve geleneklerine bağlılığını sürdüren bu ülke lezzetli viskileri ve her daim hareketli Pubları ile de nam salmıştır. Her yıl Ocak ayının son perşembesi İskoçya’da Vikinglerin şerefine dünyanın en büyük ateş festivali düzenlenir. Festival için özel hazırlanan bir Viking teknesinin ateşe verildiği festival dünyanın birçok yerinden turistin ilgi odağı haline gelmiştir.
Tomorrowland, Belçika
Tomorrowland, Belçika

Tomorrowland, Belçika

Kısa sürede dünyanın en büyük elektronik müzik festivallerinden biri haline gelen Tomorrowland her yıl yaklaşık 100.000 müzikseveri ağırlar. Festival 2014 yılında 27-29 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek. Elektronik müzik tutkunları bu tarihleri mutlaka takvimlerine not etmeli.
Mardi Gras, New Orleans
Mardi Gras, New Orleans

Mardi Gras, New Orleans

Yarın hiç olmayacakmış gibi parti yapmak isteyenler 4 Mart 2014 tarihini bir kenara not etmeli. Fransız kökenli bu Paskalya festivali göçmenler aracılığıyla Avrupa’dan Amerika kıtasına taşınmıştır. Günümüzde en büyük Mardi Gras Karnavalı New Orleans’ta düzenlenmektedir.  Karnavala katılmayı planlıyorsanız, rengarenk kıyafetlerin yarattığı renk cümbüşüne, tiyatro, dans ve spor gösterilerine hazır olun.
La Tomatina, İspanya
La Tomatina, İspanya

La Tomatina, İspanya

Her yıl ağustos ayının son çarşambası İspanya’da bu çılgın festival düzenlenir.  Düşünülenin aksine festivalin herhangi bir geleneksel özelliği bulunmaz ve sadece eğlence amacıyla düzenlenir. Festivalin ilk düzenlendiği tarih 1945’tir. Yerel halkın festival sırasında birbirine sebze meyve atarak eğlenmesiyle başlamış ve şimdiki kutlama şekline dönüşmüştür.

Leave a comment