Stories

Klimanjaro Dağı

Afrika’nın en yüksek dağı Klimanjaro, Tanzaya savanları üzerinde yükselir. Kenya’ya sadece birkaç kilometre uzaklıkta bulunur. Sönmüş bir volkan olan Klimajaro’nun en yüksek zirvesi Kibo, deniz seviyesinden 5.895 metre yüksektedir.
Klimanjaro  Dağı

Klimanjaro Dağı

Klimanjaro Afrika’nın en yüksek dağı olmasının yanında dünyanın en yüksek bağımsız dağıdır. Çevresindeki geniş savanların üzerinde, zirvesini taçlandıran karlarıyla, büyük bir görkemle yükselir.
Klimanjaro Dağı Kibo Zirvesi

Klimanjaro Dağı Kibo Zirvesi

Mawenzi, Shira ve Kibo Klimanjaro’nun 3 zirvesidir. Mawenzi ve Shira volkanik kraterleri zaman içerisinde kaybolmuşken en yüksek nokta olan Kibo’daki son volkanik aktivite de 200 yıl önce görülmüştür. Klimanjaro’nun zirvesine çıkan her tırmanışçı Kibo kraterinin en yüksek noktası olan Uhuru doruğunda tahta bir sandıkta korunan deftere tırmanışı ve duyguları hakkında yazılar yazar.
Klimanjaro Uhuru Doruğu

Klimanjaro Uhuru Doruğu

Klimanjaro Dağı 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Doğa Mirası ilan edilmiştir. Klimanjaro’nun üzerinde neredeyse tüm ekolojik sistemler gözlenebilir. Ekilebilir arazilerden tutun, yağmur ormanlarına, fundalıklardan, bozkırlara ve çöllere kadar uzanan bu zengin ekosistem Klimanjaro’yu dünya üzerinde benzersiz kılar. Fahat ne acıdır ki günümüzde dağın zirvesini süsleyen karların %80’i eriyerek yok olmuş haldedir. Bilim adamları dağın zirvesini taçlandıran bu karların 20 sene içerisinde tamamen yok olacağını tahmin ediyor.
Klimanjaro Dağı'nın Uzaktan Görünümü

Klimanjaro Dağı’nın Uzaktan Görünümü

Klimanjaro’nun manzarası ve doğası seyyahlara bambaşka bir deneyim sunar. Eğer Klimanjaro’ya tırmanmayı denemeyecekseniz, dağın batı tarafında bulunan Lemosho rotasını izleyerek 2 günlük safarilere katılabilir ve Afrika’nın 5 büyüğünün izini sürebilirsiniz.
Biliyor Musunuz?
Klimanjaro’ya tırmanan en yaşlı kişi ünvanını 87 yaşındaki Fransız Valtee Daniel taşımaktadır.
Klimanjaro’ya en hızlı tırmanışı 2001 yılında Bruno Brunod gerçekleştirmiştir ve tırmanış 5 saat 38 dakika 40 saniye sürmüştür.
Güney Afrikalı Bernard Goosen Klimanjaro Dağı’na tekerlekli sandalyeyle 2 kez tırmanmıştır. Tırmanışların ilki 9 gün sürerken, ikinci tırmanış 6 gün sürmüştür.
Yılda 25.000 kişi Klimanjaro Dağı’na tırmanmak için burayı ziyaret eder, ama tırmanışçıların sadece üçte ikisi tırmanışı tamamlayabilir. Ne olursa olsun denemeye varım diyorsanız, tıklayın.

Leave a comment