Stories

Nakuru Gölü, Kenya

Sabah saatlerinde Kenya’nın Rift Vadisi’ne yapacağınız yolculuk sizi büyüler. UNESCO dünya mirasları listesinde yer alan göl, sayısı milyonlara varan flamingolarıyla nam salmıştır.

Gün batımında Nakuru Gölü Flamingoları

Gün batımında Nakuru Gölü Flamingoları

Nakuru Gölü Kenya’nın Rift vadisindeki üç gölden biridir. Bu göller dünya çapında nesli tükenmekte olan 13 kuş türünün yuvası olmanın yanısıra birçok kuş türüne de ev sahipliği yapar. Nakuru’yu evi belleyen tüm vahşi hayvanların ve kuşların içerisinde, incecik bacakları, parlak pembe tüyleri ve zarif duruşlarıyla flamingolar ayrı bir yere sahiptir. Sodalı olan Nakuru gölünde bulunan su yosunlarının çeşidi ve bolluğu sayesinde Nakuru Gölü’nü ziyaret ettiğinizde; sahil şeridinde dinlenen, beslenen, yuva yapan yüzlerce kuşu görme ve izleme şansına sahip olursunuz. Nakuru Sadece flamingoların değil renkli gagaları ve gösterişli duruşları ile büyük beyaz pelikanların da evidir.

Nakuru Gölü'ndeki Büyük Beyaz Pelikanlar

Nakuru Gölü’ndeki Büyük Beyaz Pelikanlar

Nakuru Gölü kuş gözlemcilerinin tanımıyla, gerçek bir “kuş cenneti”dir. Gölün yüzeyi, çoğu zaman flamingolardan görünmez hale gelir ve bu büyülü göl size unutamayacağınız güzelikte bir manzara sunar.

Nakuru Gölü’nün ev sahipliği yaptığı türler flamingo ve pelikanlarla da sınırlı değil. Gölü 25 siyah gergedan ve bir avuç zürafa da evleri olarak benimsemiş. Kenya geneline baktığımızda buradaki siyah gergedanların sayısı oldukça yüksek. Göl avlanma nedeniyle soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan gergedanların son kalelerinden biri.

Nakuru Gölün'dek, Siyah Gergedanlar

Nakuru Gölün’dek, Siyah Gergedanlar

Kenya seyahatiniz esnasında Nakuru Gölü’nü ziyaret ederseniz, çevresinde zebralar, ceylanlar, antiloplar, yaban domuzu sürüleri, aslanlar, bufalolar, sırtlanlar ve şanslıysanız leopar gibi birçok vahşi memeliyi yakından görme şansına sahip olursunuz.

Nakuru Gölü'nde Dolaşan Bir Sırtlan

Nakuru Gölü’nde Dolaşan Bir Sırtlan

Afrika’nın vahşi doğasına doğru, unutulmaz bir yolculuğun ilk adımını atmak ve seyahatiniz hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Leave a comment