Stories

Paris’te Büyülü Bir Yeni Yıl Gecesi

Paris’te, her iki yanaktan alınan sevgi dolu öpücükler ve iyi bir yıl dilekleriyle başlayan 1 Ocak, kutlamalarla dolup taşan posta kutuları ve 1 ay boyunca insanlar arasında süren hediye alışverişleriyle devam eder. Bu yüzden Paris’te Ocak ayının ortasında biri size iyi yıllar dilerse sakın şaşırmayın. Çünkü Paris’te yeni yıl arifesi 1 Ocak’ta başlayıp 1 Şubat’ta sona erer.
Paris’te Yılbaşı Gecesinin Olmazsa Olmazları

Eiffel_Kulesi_Yeni_Yil

Şampanya ve Köpüklü Beyaz Şarap Paris’in yılbaşı gecesinin resmi içeceğidir dersek yeri! Ama sıcak şarap ve elma şarabının bu kutlamalardaki yerini göz ardı etmemek gerekir. Yeni yıla bir partide ya da restoranda girecekseniz alkolsüz içeceklerin de tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Paris’te yılbaşının olmazsa olmazı yaldızlı paketleri ile iştah açıcı papillottesler (çikolatalar). Açarken mini maytaplar gibi sıcacık sesler çıkaran paketleriyle bu şekerlemeleri Paris’te herhangi bir markette bulabilirsiniz.
Maytaplar ve Havai Fişekler
Paris’te maytap ve havai fişeklerin satışı tamamen yasal. Siz de bu renkli ışıkları izlemeye bayılıyorsanız ve 31 Aralık’ta Paris sokaklarını arşınlıyorsanız, doğru yerdesiniz demektir. Sokak partilerinde de oldukça yoğun kullanılan bu büyülü ışıklara kalabalık ortamlarda dikkat etmek gerektiğini de belirtmeden geçmeyelim.
Yeni Yılda Paris’teyim, Peki Akşam Ne Giysem?

paris_modasi

Paris’te yeni yılı karşılamanın en güzel yanlarından biri de herhangi bir kıyafet koduna uymak zorunda olmamanız. Bu moda başkentinde yeni yıl gecesinde, havalı kıyafetleriyle sokakları arşınlayan ya da  sıcacık kazakları ve kot pantolonlarıyla eğlenen binbir çeşit insana rastlayabilirsiniz. Ama özel bir restorana gidecekseniz ya da bir partiye katılacaksanız kıyafet kodlarına dikkat etmemenizde fayda var. Katılmak istediğiniz harika bir partiye ya da rezervasyon yaptırdığınız şık bir restorana alınmamak neşenizi kaçırmayacaksa durum başka tabii.
Paris’in En İyi Yeni Yıl Eğlencesi Nerede?
2014′ü büyük ve heyecanlı bir kalabalığın içerisinde hep bir ağızdan 10′dan geriye sayarak geçirmek isterseniz size önerimiz Champs-Elysées olacak. Paris’in bu en canlı caddesi yeni yıl gecesi dev bir parti alanına dönüşür. Champs-Elysées her ne kadar güvenilir bir kutlama alanı olsa da kişisel eşyalarınıza bu kalabalık ortamda dikkat etmenizi öneririz.
Montmarte’de bulunan The Sacre Coeur Plaza’da yeni yıl kutlamaları için tercih edilen popüler yerlerden biridir.  Champs-Elysées’e göre daha az geleneksel olan bu sokak partisi yakınlarındaki barları, kabareleri ve kulüpleri keşfetmek için harika bir fırsat olacaktır.
Yılbaşı Yemeği ve Gösteriler

fransiz_restorani

Dünyanın lezzet başkentlerinden Paris’e gelip, muhteşem bir akşam yemeği yemeden yeni yıla girmemelisiniz. Bu büyülü şehirde birçok restoran özel yılbaşı menüleri hazırlayarak birbirleriyle yarışır.  Yemek yerken gözlerinie de bir ziyafet çektirmek isterseniz geleneksel bir kabare gösterisine katılabilirsiniz.
2014’e Seine Nehri Üzerinde Girin

seine_nehri_yilbasi_yemegi

Yeni yıl yemeği için lüks bir seçenek arıyorsanız. Seine Nehri üzerindeki yemekli tekne turları sizin için biçilmiş kaftan! Lezzetli menüleri tadıp, şampanyanızı yudumlarken, muhteşem Paris manzarası size eşlik edecek… Seine’in kollarında huzur bulacaksınız.
Yeni Yılı Moulin Rouge’da Kutlamak

moulin_rouge

Yeni yılı Paris’te kutlamanın en geleneksel ve en pahalı yollarından biri de 2014’e Moulin Rouge’da girmek. Kişi başı 700 Avroyu bulan fiyatlarla burada pahalı fakat unutulmaz bir gece geçirebilirsiniz. Havyar, ıstakoz, şampanya, Moulin Rouge Orkestrası size hayat boyu unutmayacağınız bir deneyim yaşatır. Geceyi herkese  Moulin Rouge tarafından verilen hediyelerle ve tatlı anılarla sonlandırabilirsiniz.
2014′e Paris’te harika bir başlangıç yapmak ve detaylı seyahat bilgileri almak için tıklayın.

Leave a comment