Stories

Avrupa’nın En Büyük Ateş Festivali: Up Helly Aa

 

Ocak ayını çoğumuz yazı düşleyerek ve başımızın üzerinde kara bulutlar varmışçasına hüzünlenerek geçireduralım, İskoçya’nın Ocak ayı için bambaşka planları var. Her yıl ayın son Salı günü, İskoçya’nın Lerwick kenti Avrupa’nın en büyük ateş festivaline ev sahipliği yapıyor.

Fotoğraf: Dave Donaldson

Up Helly Aa Festivali, her yıl başı, İskoçlar tarafından iç ısıtan bir çoşkuyla kutlanıyor. Gece boyu ellerinde meşalelerle dolaşan gruplar, hem ataları Vikingler’i onurlandırıyor, hem de şehri göz alıcı kızıllığa bürüyorlar.
uphelly2

Fotoğraf: Millgaet Media.

Binlerce İskoçyalı erkek, tüm gece boyunca ellerinde meşalelerle, atalarına saygılarını sunuyorlar. Festivalde bulunma şansına erişen seyyahlar, sahildeki dev kadırganın festival katılımcıları tarafından ateşe verilmesine tanık oluyorlar. Etrafta gezen bunca Viking sizi yanıltmasın; Up Helly Aa Festivali’nin geçmişi kadim zamanlara dayanmıyor. Festivali başlatan ve isim babalığını üstlenen, 19. yüzyılın başlarında İskandinav geleneklerini yeniden canlandırmak isteyen entelektüel bir grup. Festival 1824 yılından bu yana sadece 3 kere iptal edilmiş. Bunlardan ilki Kraliçe Victoria’nın ölümü sebebiyle, diğer iki iptalden ise I. ve II Dünya Savaşları sorumlu.
Festival, Lerwick Belediye binasından atılan bir işaret fişeği ile başlıyor. Ardından meşaleler yakılıyor ve bandodan kahramanlık şarkıları yükseliyor. Özellikle Lerwick’te düzenlenen festivalde, meşaleler sadece erkekler tarafından taşınabiliyor. Kadınlar meşale taşıyamıyor. Festivalin kutlandığı farklı şehirlerde bu kural esnetilmeye başlanmış olsa bile Lerwick’te herkes bu adete sıkı sıkı bağlı. Festivalde görkemli Viking kostümleri ve meşaleleri ile yer alan kişiler “Guizers” adı ile anılıyor. Festivalin maskotu Guizer Jarl sokaklar boyunca elindeki baltası ve kafasındaki boynuzlu miğferi ile gruba önderlik ediyor.
Fotoğraf: David Gifford.

Fotoğraf: David Gifford.

Gecenin sonunda, grup sahilde bekleyen kadırgaya ulaştığında, gruptakiler kadırgayı şarkılar eşliğinde çembere alıyorlar ve geleneksel şarkıları The Norseman’s Home eşliğinde meşalelerini geminin güvertesine bırakıyorlar. Festival asıl buradan sonra başlıyor diyebiliriz. Savaş filmlerini aratmayacak bir şekilde yanan kadırga, yarattığı ışık oyunlarıyla hem gökyüzünü, hem de gökyüzünü kızıl sarı bir renge boyuyor.
Maceraperest seyyahlarımız mutlaka not etsin! Festival bu sene 28 Ocak 2014′te düzenleniyor.

Leave a comment