Stories

Kuzey Işıkları’nı İzleme Kılavuzu Geldi!

kuzey_ışıkları
Kuzey Işıkları gibi dünya üzerinde insanın hayal gücünü uyaran çok az fenomen vardır. Bu büyülü ışıklar, Dünya’nın en kuzeyinde, yüksek enlemlerde, Eylül’den Mart ayına uzanan karanlık gecelerde, insanoğlunun dikkatli bakışlarına yakalanır. Yeşilden kırmızı tonlarına uzanan renklere boyanan gökyüzü, görenleri kendine hayran bırakır. Kanada, Alaska, Rusya ve İskoçya bu dönemsel doğa gösterilerinin en iyi izlendiği yerlerdir.

kuzey_ışıkları

Kuzey Işıkları, büyülüdür. Onları en canlı, en güzel renkleri ile yakalamak için uyanık olmalı, planınızı iyi yapmalısınız. Sadece iyi bir plan da Kuzey Işıkları, nam-ı diğer Aurora Borealis’i yakalamanıza yetmeyebilir. Şanslı olmaya da ihtiyacınız olacak. Kuzey Işıkları’nı görmek istiyorsanız; hava durumunu, Dünya’nın elektromanyetiksel aktivitelerini kontrol etmeli, zamanlamanızı iyi ayarlamalı ve ışık kirliliğini göz önünde bulundurmalısınız. Mucizeler kolay görülmez! Eğer onlara kolay rastlayabilseydik, şu an sözünü bile etmezdik.
Seyahatinizi Planlayın
Kuzey Kutup Çemberi içerisinde yer alan bölgelerden herhangi birine gitmeyi tercih edebilirsiniz. Ama unutmayın, bazı bölgeler diğerlerinden çok daha mucizevi ışık gösterilerine sahne olurlar. Bu yolculuğa çıkmaya karar verdiyseniz; yönünüzü İskandinav ülkeleri, Kuzey Amerika ya da Kanada’ya çevirmelisiniz.
Kuzey Işıkları En İyi Nerede İzlenir?
Tromso, Norveç

kuzey_ışıkları

Tromso, Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönmesi nedeniyle Kuzey Işıkları’nın sürekli görüldüğü şehir olarak ünlenmiştir. Akşam 6’da Aurora Borealis bölgesine giren şehir, gece yarısında bölgenin dışına çıkar. Özellikle Nisan ve Ağustos aylarında şehirde bulunanlar gökyüzündeki bu sihirli gösterinin tadını doyasıya çıkarabilirler.
Bir şehrin neyi meşhursa, bilirsiniz onun için bir festival düzenlemek adettendir. Tromso Kuzey Işıkları Festivali de bu kuralı bozmaz ve her yıl Ocak ve Şubat ayları arasında düzenlenir. Festival 2014’te 24 Ocak – 2 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Programı öğrenmek isteyenler buraya bakabilir.
Fairbanks, Alaska

kuzey_ışıkları

Altın Kalpli şehir Fairbanks, Amerika’nın Alaska Eyaleti sınırları içindedir. Gizemli Kuzey Işıkları burada da gökyüzü kaşiflerine rengarenk yüzünü gösterir. Yeşil, sarı, kırmızı hatta bazen morun çeşitli tonlarına bürünen gökyüzü, şehrin üzerinde bir halka şeklinde gözlemlenir. İklim nedeniyle gökyüzünün açık olduğu gün sayısı da oldukça yüksektir. Kuzey Işıklarını görmek isteyen seyyahlar Nisan ayından Ağustos’a, akşamdan gün doğumuna kadar bu eşsiz manzaranın tadını çıkarabilirler. Derler ki Fairbanks’te 3 gece üst üste kalırsanız, Aurora Borealis’i görme şansınız %80’lere çıkar. Kuzey Işıkları’nı izlemek için en iyi yer şehirde bulunan kaplıcadır.
Reykjavik, İzlanda

Reykjavik, İzlanda

Kuzey Işıkları eğer hava açıksa, İzlanda’nın birçok bölgesinden görülebilir. İzlanda’nın başkenti Reykjavik’de Aurora Borealis yolculuğunuzun durağı olabilir. Seyahatinizi planlarken Dünya’nın elektromanyetik hareketliliğinin yüksek olduğu dönemi yakalamaya dikkat etmelisiniz. “Ederim ama nasıl?” diyorsanız tıklayın.
Jokulsarlon, İzlanda

Jokulsarlon_kuzey_ışıkları

İzlanda’nın başkenti Reykjavik’e 250 kilometre uzaklıkta bulunan Jokulsarlon, bulutsuz bir gecede size unutamayacağınız bir ışık gösterisi vaat eder. Jokulsarlon’da Kuzey Işıkları’nı izlemek için en iyi nokta, Jokulsarlon Buzul Lagünü’dür. Buz dağları ile çevrili lagün, ışığı yansıtarak manzarayı daha da gerçek dışı kılar.
Paatsjoki, Laponya, Finlandiya

kuzey_ışıkları

Paatsjoki’de Kuzey ışıklarını izlemek için en popüler noktası Paatsjoki Köprüsü’dür. Şehirde kuzey ışıklarını görme şansınız açık havalarda %90’a kadar yükselir.
Muonio ve Kilpisjarvi, Laponya, Finlandiya
Muonio ve Kilpisjarvi’de Kuzey Işıkları’nı beklemek için en iyi yer Laponya düzlüklerinde, gözlemciler için yapılmış kulübelerdir. Dünya’nın en iyi Aurora fotoğrafları bu bölgede çekilmiştir.

Leave a comment