Stories

Lizbon’u Avrupa’nın En Havalı Şehri Yapan 7 Neden

lizbon3
Bir şehrin  güzelliği birçok kritere bağlıdır. Şehrin havası, sizde uyandırdığı duygular, güzel yemekler, tarihi, doğası ve gece hayatı… Lizbon’un karizması da bu saydığımız özelliklerin biraraya gelmesiyle oluşur.
Günün İlk Işıklarına “Eğlence Yeni Başladı” Diye Haykıran Şehir!

lizbon

Gece hayatıyla ünlü, eğlencenin sabahın ilk ışıklarına kadar sürdüğü birçok şehir var. Ancak, Lizbon’un gece hayatını diğer şehirlerden ayıran bir özelliği var. Evet Madrid’de, Barselona’da, Paris’te de eğlence gün doğumuna dek sürüyor. Lizbon’daysa, eğlence günün ilk ışıkları ile daha yeni başlıyor. Şehrin en canlı bölgesi Bairro Alto’nun grafitilerle süslenmiş sokaklarında 250’den fazla bar ve kulüp bulunuyor.  Cais do Sodré tren istasyonu yakınında bulunan Riverfront’un, eğlence konusunda Bairro Alto’dan eksik kalır yanı yok. Eğer eğlenmek için daha fazla para harcamaya hazırsanız, süper lüks kulüplerin bulunduğu Santa Apolonia dokları da ilginizi çekecektir.
Deneysel Lezzetler
Loş tavernaları, kurutulmuş morina balığı ve tarihi kahve dükkanları, Portekiz’in başkenti Lizbon’un alamet-i farikaları… Günümüzde bu listeye deneysel yemekler ile insanları şaşırtmayı kendine amaç edinmiş yüzlerce restoranı da eklemeniz gerekiyor. Denizden gelen lezzetler restoran menülerinin çatısını oluştursa da, daha modern ve alışılmadık tatlar bu restoranlarda deniz ürünlerine eşlik ediyor.
Belcanto
Michelin yıldızlı Belcanto, Portekiz’in harika çocuğu şef Jose Avillez tarafından işletiliyor. Jose Avillez’in Avrupa ve Portekiz mutfağının avangard sentezi olarak nitelendirdiği restoran mutfağında; deniz yosunu soslu levrekten, sebze püreli kuzu pirzolaya kadar, farklı lezzetler tatmanız mümkün.
Adres: Largo de Sao Carlos 10, +351 21 342 0607
Lezzet kaşifleri için önemli bir not: Portekiz mutfağının en popüler üyelerinden yumurta tartını (pasteis de nata) mutlaka tadın. Hamur işine düşkünseniz Antiga Confeitaria de Belem’i ziyaret edin.
Adres: Rua Belém 84-92, +351 21 363 7423
Bir Ülke Dolusu Gülümseme
Aslına bakarsanız Portekizliler’in övünecek çok şeyi var. Dünyanın ilk küresel imparatorluğunu kurmalarından tutun da, kremalı tartlardan, levreğe uzanan bir listeleri zaten var. Fakat ülkenin en büyük gurur kaynağı, her zaman neşeli olmayı ve espiri yapmayı başaran insanları. Bir seyyah için sürekli gülümseyen, komik insanlarla dolu bir ülkeden daha güzel bir seyahat noktası olabilir mi?
Eşsiz Kumsallar
Atlantik’in tuzlu havasını içinize çektiğiniz şehir Lizbon, aynı zamanda dalgaların ve güneşin çocuğudur. Lizbon’dan trenle yarım saat uzakta bulunan Estoril, harika kumsallarının ve denizinin yanında, 2000 yıllık Roma İmparatorluğu kalıntılarına ev sahipliği yapar.
Deniz ürünleri tutkunları Lizbon’un biraz daha dışında bulunan Cascais’te aradıkları lezzetleri bulacaklar.
Kadim Kaleler
Lizbon’un ana tren istasyonuna (Rossio) 40 dakika uzaklıkta bulunan Sintra’da, yeşile ve tarihe olan özleminizi giderebilirsiniz. Sintra’da yer alan Palacio Pena’nın (Pena Sarayı) içinde bulunduğu bahçeyi mutlaka görmelisiniz. Bahçe ve saray UNSECO Dünya Mirasları listesinde yer alıyor. Sintra’ya hak ettiği zamanı ayırmayı atlamayın. Sintra Kalesi ve Palácio Nacional’a da mutlaka bir “merhaba” deyin.
Bir Şehir Hep Güzel Görünmeyi Nasıl Başarır?

lizbon2

Lizbon’da kafanızı nereye çevirseniz modern sanatın etkisiyle karşılaşırsınız. Eşsiz deri kıyafet tasarımlardan tutun da, bina cephelerine ve şarap etiketlerine kadar en ufak obje bile sanat eserine dönüştürülmüştür. “Bir şehir güzel görünmeyi nasıl başarır?” derseniz, cevabı Lizbon’da bulacaksınız.
Nefes Kesen Sokaklar
Gittiğiniz yerlerin sokaklarını arşınlamayı sever misiniz? Cevabınız “evet”se, Lizbon’un eski Arnavut kaldırımlarıyla iyi anlaşacaksınız. Peki sokak sanatlarıyla aranız nasıl? Her adımda karşınıza çıkan rengarenk grafitiler, şehrin şirin sokaklarında dolaşırken size bir açık hava müzesindeymişsiniz hissini yaşatacak. Şehrin güzel görünmekle ilgili takıntısı olduğunu en iyi bu sokaklarda dolaşırken anlayacaksınız. Lizbon’u mutlu etmek için, Azulejos adı verilen duvar seramiklerine de gerekli ilgiyi göstermeyi unutmayın sakın!

Leave a comment