Stories

Çok Gezenler Bu Lezzetleri Mutlaka Denemeli

Hot Dog, Chicago
Şikago hot dog
Fast Food hakkındaki tüm ön yargılarınızı bir kenara bırakın. Bir Amerikan klasiği olan Hot Dog’u bir de Chicago usulü deneyin. Bol hardal, turşu, küp domatesler, soğan ve acı biberin bu muhteşem uyumu damağınızda bir lezzet patlaması yaratacak. Hot Dog yemek bir Chicago klasiği… Akdeniz, Musevi ve Avrupa mutfağının bu parmak yedirten kolajını mutlaka deneyin.
Vincisgrassi, Le Marche, İtalya

Vincisgrassi

Bu “gel-al” lazanyanın incecik 12 yaprağının altında, tavuk ciğeri, trüf mantarı ve bolca beşamel sosu ve ekşimsi parmesan var! Ne kokusuna, ne de görüntüsüne kolay kolay yüz çevrilebilecek gibi değil… Bu kocaman tabaklarda servis edilen ve dumanı üstünde tüten lezzetini mutlaka denemelisiniz.
Adobo, Filipinler
Adobo
Sadece dört malzemeyle böyle baştan çıkarıcı bir lezzet yaratılabilir mi? Filipinler’deyseniz cevabımız “evet” olacak. Et, sarımsak, soya sosu ve sirke… Buharda pişirilmiş pirinçle yapılıyor. Ülkenin neredeyse her yerinde karşılaşabileceğiniz bu lezzeti, öğle ya da akşam yemeğinde tüketebilirsiniz. Ülkenin farklı bölgelerinde içeriği biraz değişse de, popülerliği aynı…
Istakoz, Küba

Istakoz

Küba’yı nasıl bilirsiniz? Müziği, purosu, eski arabaları ve romuyla mı? Bu nostalji ve eğlence dolu ülkenin ziyaretçilerine sunduğu müthiş bir lezzet var ve yukarıda saydığımız listede yer almayı fazlasıyla hak ediyor: Istakoz. Çoğunlukla Batı Küba’da ızgara olarak pişirilen bu lezzet, diğer ülkelere oranla düşük fiyatlarıyla da öne çıkıyor.
Haçapuri, Sochi, Rusya

Khachapuri

Pide ve pizza karışımı hamuru ile 2014 Kış Olimpiyatları’nın gözdesi içi peynir dolu bu lezzet, kil fırında pişiriliyor. İçerisinde ve üzerinde bol tuzlu, yerel sulguni peyniri kullanılıyor. Pofuduk görüntüsü ve ağız dolduran dokusu ile erimiş peynirli sandviçlerin kraliçesi olmayı hak ediyor.
Oden, Japonya
oden
Udon ve Soba’dan yapılan Ramen’i bilmeyen yoktur. Hem hızlı, hem sağlıklı, hem de besleyici bu erişte çorbası Japonya’nın dünya çapında tanınan ve en çok tüketilen yemeği olmakla nam salmıştır. Fakat Japonya’da Oden denildiğinde akan sular durur. Tofu, balık, yumurta, sebze ve et içeren Oden oldukça koyu bir renge sahip. En iyi Oden’i yemek için geleneksel Oden restoranlarını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
Tavuklu Parmesanlı Patlıcan, Melbourne, Avustralya
Chicken_parmiagana
İtalyan köklerine rağmen bu yemeğin Melbourne’da yenmesinin bir nedeni olmalı! Çıtır çıtır kızarmış tavuk filetoların, erimiş peynir ve jambonla buluştuğu bu lezzet patlaması, ev yapımı domates sosu ile taçlandırılıyor.

Leave a comment