Stories

Avrupa’nın En Güzel 10 Kasabası

Hallstatt, Avusturya
hallstat_avusturya
Hani derler ya, hikaye kitaplarından çıkmış gibi bir yer, diye… Avusturya’nın Hallstat kasabası bu cümlenin  ete kemiğe bürünmüş hali gibi. Pristine Gölü ve Lush Dağları arasında yer alan bu kasaba, duvarları sarmaşıklarla kaplı sevimli evleri ve harika doğası ile yılın tüm ayları boyunca göz alıcı görünse de, kışın bir başka güzel.
Manarola, İtalya

manarola_italya

Kuzey İtalya’nın La Spezia Bölgesi’nde bulunan Manarola, ismi gibi ahenkli bir kasaba. Kayaların üzerinde bulunan rengarenk evleri ve kasaba kayıklarının tatlı tatlı salındığı minik limanıyla ziyaretçilerine sakinlik ve huzur armağan ediyor.
Bibury, İngiltere

Bibury_İngiltere

İngiltere’nin dağlık bir bölgesi olan Cotswold, Güneybatı İngiltere’nin en güzel yerlerinden biridir. Aynı zamanda güzelliğiyle nam salmış başka bir Avrupa kasabasına, Birbury’e ev sahipliği yapar. Alabildiğine uzanan yeşil çayırların arasına karışan, 17. yüzyıldan kalma, kadim taş evlerin duvarlarına tırmanan sarmaşık gülleri ile gerçekten büyüleyicidir. Kasabayı ortadan ikiye ayıran Coln Nehri manzarası ve nehrin çevresindeki sepya renkli evler görülmeye değerdir.
Colmar, Fransa

Colmar_Fransa

Colmar, Almanya ve Fransa’nın bir sentezi gibidir. Buradaki pastaneler, hem kruvasan hem de Almanların meşhur keki keki ‘kugelhopf’ yapımında ustadırlar. Kasabadaki binaları incelediğinizde hem Alman gotik tarzını, hem de Fransızların Neo-Barok tarzını göreceğiniz farklı binalarla karşılaşırsınız. Kasaba II. Dünya savaşı’nda tahrip olduysa da, tekrar eski güzelliğine kavuşturulmuştur.
Reine, Norveç

Reine_Norveç

Kutup Çizgisi’nin kuzeyinde bulunan bu hoş balıkçı kasabası, kuzeyin bakir doğasının güzelliğini bir şal gibi omuzlarında taşır. Fiyordların, uçuk ve uçsuz mavilerin ve beyazların birbirine karıştığı Reine Kasabası’nda, kırmızı çatılı balıkçı kulübeleri, Norveç Denizi’nin kenarında, kuzeyin pastel tonlarını kucaklıyor. Kuzeyin en büyülü olaylarına ev sahipliği yapan Reine’de, Kuzey Işıkları’ndan tutun da, Karanlık Geceler’e kadar birçok doğa harikasını da gözlemleyebilirsiniz.
Pučiśća, Hırvatistan
Hırvatistan
Hırvatistan’ın güneşli Dalmaçya kıyılarına varan seyyahlar, Dubrovnik’i ve antik Hvar şehrini görmek için sabırsızlanır ama pek azı Brac Adası’nda bulunan Pučiśća’yı keşfedebilir. Yeşilliklerin içinde, Adriyatik Denizi’nin masmavi sularının koynunda bulunan bu kasaba, turuncu çatılı evleri ve Arnavut kaldırımlı sokakları ile görülmeye değerdir.
Telč, Çek Cumhuriyeti

Telč_Çek_Cumhuriyeti

Güney Moravya’da yer alan Telc Kasabası sakinleri, evlerinin güzellikleriyle ne kadar övünseler az. Güzellik konusunda birbiriyle yarışan evlerin çevrelediği kasaba meydanı, hem barok, hem de rönesans tarzını yansıtır.
Cong, İrlanda

Cong_İrlanda

İşte karşınızda müthiş güzellikte bir Avrupa kasabası daha. Bu sefer İrlanda yollarında Cong Kasabası’ndayız. Eski taş köprüleri, Ortaçağ’dan kalma taş manastırı, şu an lüks bir otel olarak hizmet veren Ashford Kalesi ve yemyeşil çayırlarıyla sizi Ortaçağ’a doğru bir yolculuğa çıkarıyor.
Gruyères, İsviçre

Gruyères_İsviçre

İsviçre’nin kuzeyinde yer alan Gruyères, kendi ile aynı ismi taşıyan yumuşak, fındık aromalı fondü peyniri ile ünlüdür. Geniş taş döşeli yolları ve 13 yüzyıldan kalma Gruyères Kalesi ile Alp Dağları’nın eteklerine kurulmuş bu kasaba, masallardan fırlamış güzelliğiyle ziyaretçilerini kendine hayran bırakır.
Bled, Slovenya

Blad_Slovenya

Bled Gölü kıyısına kurulan kasaba, Slovenya’nın kuzeybatısında yer alır. Buz mavisi göl suları hem birçok minik adacığa, hem de bu adacıklardan birinin üzerine inşa edilmiş barok bir kiliseye ev sahipliği yapar. Göl üzerinde iki saatlik bir gezintinin ardından kasabanın en yüksek noktasında yer alan Ortaçağ’dan kalma kaleyi ziyaret edip, kasabanın büyülü güzelliğine kuş bakışı da şahit olabilirsiniz. Kasabayı ziyaret ederseniz Hotel Park’ta onlarca yıldır servis edilen bir spesyali, “kremsnita”yı tatmayı sakın unutmayın.

Leave a comment