Stories

Aşk Kumsalı, Marietta Adaları, Meksika

gizli kumsal meksika
Marietta Adaları’nda, Puerto Vallarta’ya 20 deniz mili uzaklıkta bulunan bu gizli kumsalın adı Playa de Amor yani Aşk Kumsalı. Bu doğa harikası kumsal, uzun yıllar boyunca insan eli değmeden gizli kalmayı başarmış. Kristal berraklığındaki turkuaz suları, bembeyaz kumları ve kumsalın gözlerden uzak kalmasını sağlayan kaya kabuğuyla görenleri kendine hayran bırakıyor. Fotoğraflarının internette viral bir şekilde yayılmasından sonra Playa de Amor kısa sürede, Meksika’nın ünlü kumsallarından biri haline geldi.

gizli kumsal meksika

Playa de Amor, internet üzerinde oldukça ünlü olsa da buraya ulaşmanın güç olması nedeniyle hala bakirliğini koruyor. Bu sahile ulaşabilmenizin sadece iki yolu var,  helikopterle havadan sahile inmek ya da açık deniz tarafındaki kayaların üzerinde bulunan küçük bir açıklık ve diğer tarafa geçmenizi sağlayan ve sadece 2 metrelik kısımında hava boşluğu bulunan 50 metrelik bir tüneli geçmek. 15 metrelik bu tünel yalnızca yüzerek ya da dalarak karşı tarafa geçmenize olanak sağlıyor.

gizli kumsal meksika

Bu gözlerden uzak doğa harikasının oluşum hikayesi 1900’lü yıllara uzanıyor. I. Dünya Savaşı’na hazırlanan Meksika Hükümeti Marieta Adala’nı bir talimhane olarak kullanıyor ve bu bölgede kontrollü bombardıman talimleri düzenliyormuş. Bu kontrollü patlamalar bölgede bir çok mağara oluşmasına sebep olmuş. Bu patlamaların en büyüleyici sonucu ise tartışmasız,  Playa de Amora sahili…

gizli kumsal meksika

Meksika’nın Galapagos’u olarak adlandırılan Marieta Adaları bulunmaz bir ekolojik yapıya sahip, bin yıllar önce volkanik patlamalar sayesinde oluşan Marieta Adaları eşsiz flora ve faunasının yanında Kambur Balinalara ve Manta Vatozuna ev sahipliği yapıyor. Tüm bu eşsiz özellikler Adaların UNESCO Dünya Mirası listesine girmesini sağlamış. Ayrıca Adalar Meksika Hükümeti tarafından da koruma altına alınmış, bu nedenle adaları ziyaret etmek isteyenlerin önceden alınmış giriş izinleri olması gerekiyor.

gizli kumsal meksika

Tropikal iklime sahip adalara 12 ay boyunca güneşli günlerin hükmediyor. Yine de kumsalı ziyaret etmek için en uygun dönem Deniz suyunun en parlak ve berrak olduğu kış ayları.

Leave a comment