Stories

New York’a İlk Ziyaretiniz İçin İpuçları

New_York_Özgürlük_Anıtı
“Macera” denince aklınıza sadece ekstrem sporlar, tehlikeli doğa yürüyüşleri mi geliyor? Bir daha düşünmeye ne dersiniz? Dünya’nın en büyük metropollerinden New York için de başlı başına bir macera, diyebiliriz. Hayal edebildiğiniz her şeyin size parmak uçlarınız kadar yakın olduğu bu dev kent, her yıl milyonlarca insanı, gerek turistik, gerekse iş seyahatleri sebebiyle kendine çeker.
New York’u bir New Yorklu gibi gezmeye ne dersiniz? New York’ta nerede yenir, ne içilir, nereye gidilir? İşte sizin için hazırladığımız rehberimiz…
Eğer New York’u ziyaret ediyorsanız; siz bir turistseniz öncelikle bunu kabul etmeniz gerekiyor. Boynunuza son model DSLR’ınızı asın, en yakın hediyelik eşya dükkaınından bir “I Love New York” t-shirt’ü edinin ve New York’u ilk ziyaretinizde mutlaka görmeniz gereken yerler konusunda bir yolculuğa hazırlanın…
Özgürlük Heykeli

New_York_Özgürlük_Anıtı

New York’a ilk gelişiniz mi? Mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında Amerika’nın simgesi Özgürlük Heykeli geliyor. Özgürlük Heykeli’ni Battery Park’tan uzun uzadıya izleyebileceğiniz gibi, Ellis Adası’na giderek heykeli yakından görmek de ilginç bir deneyim olacaktır.
Times Meydanı

Times_Meydanı

Dünya’nın en kalabalık ve en ünlü meydanlarından biri; Times Meydanı. New york ziyaretinizde Times Meydanı’na mutlaka yolunuz düşecektir. Times Meydanı’nda farklı insanları ve kozmopolit bir havayı soluma imkanı bulacaksınız. Times Meydanı bildiğiniz ya da henüz adını bile duymadığınız yüzlerce zincir mağazaya ev sahipliği yapar. Burada özel bir alışveriş deneyimi yaşayamaz ve nitelikli bir akşam yemeği yeme imkanı bulamazsınız. Fakat meydanı kuşatan zincir mağazalarda ihtiyacınız olan her şeyi bulmanız mümkündür. Parlayan neon tabelaları ve fast food zincirleriyle burada kendinizi gerçek bir New Yorklu gibi hissedebilirsiniz.
Rockefeller Binası

rockefeller_binası

Özellikle kış aylarında New York’u ziyaret edeceksiniz NBC Stüdyoları’nın bulunduğu Rockefeller Binası’nı görmelisiniz. Özellikle Noel’de kurulan buz pisti ve görkemli yılbaşı ağacı ve süslemeleri ile binanın çevresi oldukça albenili hale gelir. Rockefeller Binası karşısında bulunan St. Patricks Katedrali ve Radio City Müzikhol’ü de civarda ziyaret edebileceğiniz “Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler” listesinin üst sıralarında yer alır.
9/11 Anıtı

9/11 anıtı

2011 yılında yapımı tamamlanan anıt ve müze, 2001 yılında Dünya Ticaret Merkezi İkiz Kuleleri’ne yapılan uçaklı saldırı ve bu saldırıda hayatını yitirenlere adandı. Müze giriş ücreti 2 Dolar ve giderken rezervasyon yaptırmanız gerektiğini unutmayın. Online rezervasyon yaptırmak için tıklayın: http://visit.911memorial.org/WebStore/shop/ViewItems.aspx?CG=WSCG&C=TKTCAT
Radio City Müzikholü

Radio City Music Hall Stage Tour

Özellikle Noel zamanı New York’u ziyaret edecekseniz, bir akşam mutlaka bulunmanız gereken yer Radio City’dir. Özellikle “Rockettes Christmas Spectacular”ı kaçırmamanızı tavsiye ederiz.
Empire State Binası

Looking Up at Empire State Building

Sadece insanların mı takma isimleri olur? Tabii ki hayır! New York’un takma adı Empire States’tir. Empire States Binası’nın 86. ve 102. katlarından New York’u kuş bakışı görebilirsiniz. New York’a 381 metre yükseklikten, şehrin en yüksek binası üzerinden bakmak, sizin için unutulmaz bir deneyim olacaktır. Binanın bir diğer ilginç özelliği ise zaman zaman binanın alt katlarında yağmur yağarken daha yükseklerde kar yağışının da görülmüş olmasıdır. Umarız bu manzarayla siz de karşılaşma şansı yakalarsınız.
Wall Street
İşte karşınızda ismini çok duyduğumuz bir yer daha: Wall Street. Dünya üzerindeki birçok borsanın nabzının tutulduğu Wall Street’te, Wall Street’in ünlü boğası ile resim çektirmek NYSE Binası’nı görmek dışında yapabileceğiniz çok fazla aktivite olmadığını söyleyebiliriz.
St. Patricks Kathedrali

St._Patrick's_Kathedrali

Yapımına 1858’de başlanan ve 1879’da tamamlanarak kullanıma açılan katedral, 5. Cadde’nin köşesinde Rockefeller Binası’nın karşısında yer alır. Kathedral aynı zamanda New York Eyaleti’nin Katolik Başpiskoposluk idare binasıdır.
Central Park

Central Park foliage photo-walk, Nov 2009 - 10

Yıllık ortalama 25 milyon ziyaretçisiyle Central Park, Amerika’da en çok ziyaret edilen kent parkıdır. Yaz aylarında yüzlerce konser ve etkinliğe sahne olan Central Park, New York sakinlerinin rahatlama ve stresten arınma mekanıdır. Beton bir şehrin ortasında, çöldeki vaha gibi ferahlık yayan ve şehrin nefes almasını sağlayan park konu olduğu televizyon şovları ve filmlerle dünyanın en ünlü parkı haline gelmiştir.
Grand Central Terminali

Grand_Central

Dünyanın en canlı şehirlerinden birine gelip, bir tren garını ziyaret etmek kulağa garip geliyor değil mi? Söz konusu gar, dünyanın en büyük tren garı Grand Central Terminali olunca işler biraz değişiyor. 44 peronu ve 67 ray hattı ile yapı gerçekten göz alıcıdır. Kısa bir ziyaretinizi hak ettiğini kolaylıkla söyleyebiliriz.

Leave a comment