Reviews

Bulgaristan’ın bir Numaralı Kayak Merkezi Bansko

Tarihi, mimarisi, upuzun pistleriyle hayal gibi bir kayak tatiline çıkmaya hazırsanız, Bulgaristan’ın en ünlü kayak merkezi Bansko’ya gidiyoruz.
Kış tatili denince, aklınıza 1 sene önceden planlar yapmak, bütçenizi ayarlamak ve para biriktirmek geliyorsa, bu olumsuz düşünceleri bir kenara bırakabilirsiniz. Başkent Sofya’ya 2,5 saat uzaklıktaki Bansko, Avrupa’nın en gözde kayak merkezlerinden biri. Ulaşım kolaylığı ve uygun fiyatları bu popülerliğini haklı çıkarıyor.
bansko_kayak
Türkiye’de kar yağmayınca hüzünlenen kış sporları tutkunlarının gözdesi olan kentin ulaşım kolaylığı burada da devreye giriyor. İstanbul-Sofya arası uçuşların sık olması, 1 saatlik kısa bir yolculuğun ardından Sofya’ya varmak ve bir an önce kaymaya başlamak oldukça çekici değil mi?

basko_kayak

Bansko’nun kayak tutkunları için bir cazibe merkezi haline gelmesinin başat nedeni yağan karın özellikleri… Bansko’da yapay kar makineleri bulunduğu için asla kar yoksunluğu çekmiyor, keyfinize gölge düşürmüyorsunuz. Türkiye kar açısından zayıf bir sezon geçiriyor diye üzülüyorsanız, size bu kadar yakın bir alternatif, yüzünüzü kesinlikle güldürecek. Bansko’da çeşitli zorluk derecelerinde toplam 13 pist bulunuyor. Bu pistlerin 6’sı mavi, 5’i kırmızı ve 2’si siyah pist. Yumuşak, oyuncaklı, zorlu, dik, orta ve başlangıç seviyesi için her türlü piste sahip kayak merkezindeki pistlerin toplam uzunluğu 70 kilometreden fazla! Gülümsediğinizi görüyoruz :) Ama söyleyeceklerimiz henüz bitmedi. 2.600 metre yükseklikteki zirveden oteller bölgesine kadar kayabileceğiniz pistin uzunluğu 16 kilometre! Son bir zirve yapıp gondola binmeden otelinize kendiniz dönebilir ya da pistin sonunda bulunan ahşap kafede bir şeyler atıştırıp Bulgar birası içebilirsiniz.

bansko_kayak

Bu tarihi ve sevimli Bulgar kasabası, doğallığı ve yaşanmışlığı ile de öne çıkıyor. Bulgaristan’ın 1 numaralı kayak merkezi Banko, ülkedeki diğer merkezlerin aksine, sonradan inşa edilmiş bir yaşam alanı değil. Yaşayan, kendi kültürüne, mimarisine ve yerlilerine sahip tipik bir Bulgar kasabası. Pirin Dağları’nın eteğine kurulan kasaba aynı zamanda bir milli park.

bansko_kayak

Bansko hem gündüz, hem de gece yaşayan bir kasaba. Tüm gün kaymaktan yorulabilirsiniz ama Sofya gece hayatını aratmayacak kulüplerin, sevimli pubların çağrısına kulak tıkayamazsınız. Avrupa’daki ve Türkiye’deki kayak merkezleri ile karşılaştırdığınızda uygun fiyata Bulgaristan mutfağının lezzetlerini tadabilir, geceleriyse doyasıya eğlenebilirsiniz.
Bansko’da karın keyfini doyasıya çıkarmak için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a comment