Reviews

Karlar Ülkesi Lapland

Finlandiya’nın Laponya bölgesinin başkenti olan Rovaniemi 19. yüzyıldan bu yana Laponya’nın iş merkezi konumundadır. Ayrıca Kuzey ışıklarının en net izlendiği büyülü yerlerin başında gelir.
Finlandiya Laponya

Finlandiya_Laponya

Sömestir tatili ailece Lapland’i ziyaret etmek için size harika bir fırsat sunar. Ailece kış sporları yapmaktan hoşlanıyorsanız, karın, doğanın, farklı kültürlerin ve Kuzey Avrupa’nın tadını çıkarmak için Lapland’e bir seyahat planlayabilirsiniz.
Ocak ve Şubat ayları boyunca Finlandiya’nın kuyzeyi ve doğusu yumuşacık, pofuduk bir battaniye gibi karla kaplanır. Bu tarihlerde başkent Helsinki’de çok az kar olmasına rağmen Laponya bayırları bir metreyi aşan kar kalınlığı ile bambaşka bir dünyadır.
Lapland

Lapland

Finlandiya’dnın kuzeyinde kar mevsimi kasım ayında başlar ve mayıs sonuna kadar devam eder. Güney bölgelerinde ise kar yağışı biraz gecikmeli olarak aralıkta başlar ve nisan sonuna kadar devam eder. Laponya’da kayak yapmak için en ideal zaman şubat ayında başlar ve mayısa kadar devam eder. Mart ve Nisan aylarını hakimiyeti altına alan upuzun günler, kar sporları tutkunlarının pırıl pırıl güneş altında 12 ila 16 saat arası spor yapmasına olanak sağlar. Karlar ülkesi Laponya’da tüm bölgeyi ski safariye ile keşfe çıkabilir, köpeklerin çektiği kızaklarla dolaşabilir ya da hiç bitmeyecekmiş gibi görünen pistlerde kaymanın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Tabii ki Lapland maceranız kış sporları ve kar safarisi ile sınırlı değil. Finlandiya’da kışlar 6 ay sürdüğü için Finliler sizin adınıza her şeyi çoktan düşünmüş. Buz pateni ve buzda balık avlama popüler etkinlikler arasındaki yerlerini almıştır.

Lapland_Finlandiya

Lapland seyahatinizde kışın tadını çıkarmak için unutmammanız gereken en önemli şey termal giysiler kullanmak. Termometre – 20 dereceyi gösterse bile hava düşündüğünüz kadar soğuk olmayacak. Bölgenin kuru iklimi nemli Avrupa bölgelerinden farklıdır ve hissedilen sıcaklık da bu durumdan etkilenir. İklime alışkın Finliler için kar hayatı engelleyen bir unsur değil, bir yaşam biçimidir.
Kış Karanlığı (Kutupsal Gece) – Kaamos
Finlandiya’nın en kuzeyi Kutup Çemberinin üzerinde yer alır. Kış boyunca güneşin 1 ay yüzünü göstermediği olur. Bu bir aylık dönemde hava tamamen karanlık değildir. Akşam üzeri birkaç saatlik alacakaranlık görülür. Kutuplarda hüküm süren bu karanlık günlere, Fince Kaamos denir.
Kışın Lapland’de Neler Yapılır?
1. Kayak
2. Snow Board
3. Donumuş Gölge Yüzme
4.Buzda Balık Avlama
5.Karlar üzerinde sıcak çikolata keyfi.
Lapland’de Havalar Nasıl?
Hava sıcaklığı -30 ile 0 derece arasında değişir.
Kış mevsimi yaklaşık 120 gün sürer
Kar kalınlığı 30 cm ile 90 cm arasında değişir.
Unutulmaz bir Laplan seyahati hakında detaylı bilgi almak için tıklayın: http://www.vip.com.tr/Yurtdisi-Turlari/Lapland-Ocak-Turu

Leave a comment