Reviews

Kızıl Şehir Marakeş

Fas (2)

Yazın çok sıcak olan Marakeş’i görmek isteyenler için sonbahar en ideal mevsim…
Gizemli bir labirenti andıran sokakları, yılan oynatıcıları, akrobatları, renkli pazarları ve Fas’a özgü enfes yemeklerin sıcacık kokusu: Marakeş’in size vaad ettiklerinden bazıları…
Antik ticaret merkezi olan bu büyüleyici şehir, her yıl milyonlarca turisti cezbeden canlı bir turistik merkez. Şehirin en önemli özelliklerinden biri de geleneksel atmosferini korumaya devam etmesi. Özellikle Medine’de (Eski Şehir’de) bulunan, Marakeş’in çapraz dar yollarında ve pazar yerlerinde, zamanda yolculuk yaptığınızı düşünecek veya ‘Arap gecelerini’ anlatan bir Orta Çağ filminde hissedeceksiniz. Bu büyüleyici ve peri masallarını andıran özellikler binlerce gezgini Fas’ın Üç İmparatorluk Şehrinden en çok ziyaret edilen Marakeş’e çekiyor. Medine’nin kalbinde bulunan Djemaa el-Fna her an her şeyin olabileceği bir yer hissi uyandırmakla birlikte turistlerin en çok zaman geçirdiği ve karnavalı andıran atmosferi içine çektiği en ünlü meydanı. Lüks otelleri, bankaları ve motosikletlerle dolup taşan caddeleriyle Marakeş’in modern yüzü, Berber Atlas kabilelerinden, geniş ovalardan gelen Mağriplerden ve Sahra göçebelerinden oluşan bir halkın yaşadığı bir metropolde bugünle geçmişi çok iyi bir şekilde harmanlamaktadır.
Marakeş surları, çoğu zaman yoğun sis nedeniyle görülmese de şehrin arka perdesini oluşturan yüksek Atlas Dağları’nın karla kaplı zirveleri ile ovaların kırmızı çamurundan yapıldığı için Kızıl Şehir olarak anılıyor.
Fas seyahatinizi planlamaya başlamak için tıklayın.
Fas seyahatine çıkmadan önce, sizin için hazırladığımız yolculuk ipuçlarına mutlaka göz atın.

Map Location

Leave a comment