Reviews

Kolombiya Mutfağını Keşfedin

Andres Carne de Res
Kolombiya mutfağı farklı lezzetleri içerisinde barındırır ve bölgesel olarak değişiklik gösterir.
Bizim için oldukça yabancı olan karınca kızartması, Gine domuzu gibi lezzetler ülkenin bazı bölgelerinde oldukça popülerken, diğer bölgelerde tüketilmez. Bolca et ve tavuğun kullanıldığı bu mutfakta vejetaryenlerin şöyle tıka basa doymasının pek mümkün olmadığını söyleyebiliriz.
Ülkenin kıyı şeridi deniz ürünleriyle ünlüdür. Özellikle hindistancevizi sütü ile pişirilen ıstakozun dünyaca kabul edilen bir lezzet olduğunu söyleyebiliriz. Kahve, sıcak çikolata ve lezzetli meyve suları en çok tüketilen içeceklerdir.
Ziyaretiniz sırasında kırsal bölgelerde bulunacaksanız, Türkiye’den farklı olarak öğle yemeğinin günün ana öğünü olduğunu aklınızda bulundurmalısınız. 12.00 – 14.00 arasında servis edilen öğle yemeği menüsünde, çorba, et yemekleri ve bol şekerli tatlılar yer alır.
Ajiaco Bogotano
Ajiaco Bogotano

Ajiaco Bogotano

Tiftiklenmiş tavuk eti, patates, kocaman bir mısır koçanı, krema, capari ve avokado ile yapılan koyu kıvamlı bu çorba, enfes tadıyla midenize, sıcaklığıyla da dolaşmaktan yorulmuş bünyenize iyi gelecek, denemenizi tavsiye ederiz.
Arepa
Arepa

Arepa

Arepa’ya Kolombiya ekmeği diyebiliriz. Mısır unundan yapılan bu kalın lavaş, ana yemeklerle beraber servis edilir.
Arroz con Coco
Arroz con Coco

Arroz con Coco

Kolombiya’nın Karayip kıyılarında yer alan bölgelerinde sıkça tüketilen bir yemek olan Arroz con Coco, hindistanceviz sütü, pirinç, şeker ve tuzla hazırlanan bir pilav çeşididir.
Bandeja Paisa
Bandeja Paisa

Bandeja Paisa

Bandeja Paisa için Kolombiya’nın karışık ızgara tepsisi diyebiliriz. İçinde yok yok. Izgara biftek, kızarmış domuz eti, acılı domuz sucuğu, pilav, kırmızı fasulye salatası ve  kızartılmış yumurtadan oluşan bu dev tabak ülkenin geleneksel yemeğidir.
Buñuelos 
Buñuelos

Buñuelos

Latin Amerika’nın bir çok yerinde ara sıcak olarak tadabileceğiniz Altın rengi peynir topları harika atıştırmalıklardır.
Changua

 

Changua

Changua

And Dağları’nda kahvaltının diğer adı: Changua süt, su, yumurta ve yeşil soğanla pişirilen koyu kıvamlı, kremamsı bir çorbadır. Çorba yapının püf noktası, çılbırınkiyle aynıdır. Maharet yumurtanın sarısını patlatmadan çorbaya eklemektedir.
Biftek Tutkunlarına
Andres Carne de Res

Andres Carne de Res

Bogota’da herhangi bir kişiyi çevirip en iyi bifteği nerede yiyebileceğinizi sorduğunuzda genellikle verilen cevap aynı olacaktır: Andres Carne de Res
A vantajlı fiyatlarla Kolombiya’yı VIP Turizm ile keşfedin. Rezervasyon yaptırmak ve detaylı bilgi almak için tıklayın.

 

Leave a comment