Reviews

Masai Mara, Büyük Göç

Masai Mara Ulusal Rezervi, Serengeti Milli Parkı’nın kuzeyinde yer alan uçsuz bucaksız otlaklarla çevrili 1510 kilometrekarelik bir bölgedir. Her yıl Temmuz Ağustos ayları arasında gür ve yeşil otlakların peşine düşen milyonlarca antilop, ceylan ve zebra Masai Mara’ya doğru yola çıkar, ta ki Ekim gelene ve bu büyük sürünün tekrar güneye göçme vakti gelene dek.
Masai Mara'nın yemyeşil topraklarındaki antilop ve zebralar.

Masai Mara’nın yemyeşil topraklarındaki antilop ve zebralar.

Büyük göç, dünya üzerindeki hayvanların toplu olarak gerçekleştirdikleri en büyük göç hareketidir. Yıllık rakamlar değişse de bu göç kafilesinde 1.5 milyon antilop ve 1 milyon kadar zebra yer alır. Zebralar, kafilenin öncü kuvvetleridir, Masai Mara’nın yemyeşil ve yumuşak otlarına ilk olarak onlar ulaşır. Zebraları antiloplar ve ceylanlar takip eder.
Masai Mara'da Safari

Masai Mara’da Safari

Büyük göçün rotası yıldan yıla değişse de, kafilemiz neredeyse her yıl onları büyük bir tehlikenin beklediği Mara ve Talek nehirlerini geçmek zorundadır. Mara ve Talek nehirleri, kafilenin gelişini büyük bir heyecanla bekleyen Nil timsahlarının bölgesidir. Göçebe otçulların büyük bir kısmı nehirleri geçmeyi başarsa bile binlercesi onları bekleyen timsahların avı olmaya mahkumdur. Peki onları bekleyen tehlike bu kadarla kalıyor mu? Tabii ki hayır.  Büyük göç Tanzanya’nın vahşi kedileri, çakalları ve sırtlanları için de büyük ziyafet anlamına gelir.
Masai Mara

Masai Mara

Masai Mara’da Büyük Göçe tanık olmak, benzersiz bir deneyimdir. Yaptığınız tüm seyahatleri düşünün, hiç biri size böyle bir deneyim vaad edemez. Doğanın vahşiliğine, tüylerinizin ürpermesine, duygusallığa, şaşırmaya hazırlanın. Ekosistemi ve doğasıyla Masai Mara Doğu Afrika’nın en iyi milli parkıdır.
Masai Kabilesinden Bir Kadın

Masai Kabilesinden Bir Kadın

Vahşi hayatın çeşitliliğinin yanında Masai Mara yerlilerinin kabile hayatına da tanıklık ederek Afrika kültürünü yakından tanıyabilirsiniz.
Afrika Seyahati hakkında bilgi için tıklayın.

Leave a comment