Reviews

Yolu Olmayan Kasaba, Giethoorn

Kuzey’in Venedik’i adıyla anılan Hollanda’nın Giethoorn kasabası Steenwijk’in 5 kilometre güneybatısında yer alır. Giethoorn kasabasında bir zamanlar neredeyse hiç kara yolu bulunmaz ve Giethoorn arabasız kasaba adıyla anılırmış.
Giethoorn
Giethoorn’un bugünkü ününe kavuşmasının tarihi 1950’li yıllara dayanıyor. Her şey meşhur Hollandalı yönetmen Bert Haanstra’nın popüler komedi filmi Fanfare’i bu kasabada çekmesiyle başlamış. Film bu kadar sevilince, kasabanın popülerliği de bu sevgiyle doğru orantılı olarak artmış.
Giethoorn
50’li ve 60’lı yıllarda eski şehir merkezinde hiç araç yolu bulunmuyormuş ve şehirde yolculuk yapmak, alışverişe çıkmak eylemleri sadece kanallar üzerinden, yani su yolu ile gerçekleştiriliyormuş. Eski şehir merkezinde durumun günümüzde de çok değişmediğini söyleyebiliriz, tabii biraz farkla: Artık bir de bisiklet yolu var.
Giethoorn
Giethoorn’un oluşumu milattan sonra 1200’lü yıllara dayanıyor. Hollanda’nın bu sessiz sakin kasabasının ilk yerlileri sadece tarımla yaşamlarını sürdürüyorlarmış.
Giethoorn
Bugünlerde oldukça popüler bir turistik gezi merkezi haline gelen kasabanın en dikkat çekici özelliği kanalların kenarına bağlanmış rengarenk botlar. Kanal çevresindeki saz çatılı sevimli evleri de unutmamak lazım! Dilerseniz kasabalıların “fısıltı botları” olarak adlandırdığı bu botlarla kanallarda keyifli bir gezinti yapabiliyorsunuz. Kanal trafiği özellikle hafta sonları yoğun olabiliyor! Trafiğe takılmamak için ziyaretlerinizi hafta içi gerçekleştirebilirsiniz.

Leave a comment